Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... cerere de reexaminare taxa timbru
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

cerere de reexaminare taxa timbru

Buna ziua!
Va rog frumos sa-mi spuneti daca o cerere de reexaminare taxa timbru poate fi stagnata sau prorogata legal, timp de 3 ani, adica sa nu i se dea un raspuns pentru dosarul nr 1 de pe rol, ci sa fie pastrata sau amanata pana la o noua stabilire a taxei de timbru (dupa 3 ani), intr-un nou dosar nr 2 deschis in paralel cu primul, dar care la un moment dat se conexeaza cu primul dosar primind nr 1* ?
Mai concret, in 25 septembrie 2012 s-a introdus o cerere de reexaminare a taxei de timbru, impotriva incheierii de sedinta din 20 09 2012 prin care se aprobase un ajutor public judiciar prin esalonarea sumelor. intrucat cererea principala a fost anulata ca timbrata insuficient de catre reclamant, iar parata trebuia sa achite si ea taxa de timbru, pentru cota si sumele pe care le contestate, o anumita suma esalonata aceasta a depus cerere de rexaminare a taxei de timbru, prin care cerea sa fie scutita in totalitate de taxa. Ok, dosarul acesta nr 1 a continuat pe rol in aceeasi forma pana in mai 2013, si ma gandesc ca instanta ar fi trebuit sa ceara in acest timp, un raspuns la cererea de reexaminare depusa de parata si examinata de catre o alta instanta. In ianuarie 2013 reclamantul deschide un nou dosar nr 2, cu acelasi obiect si indica din nou valoarea masei partajabile asa incat urma ca instanta sa stabileasca mai intai taxa de timbru, insa in acest dosar nr 2, parata cere expertizarea masei partajabile. Apoi dosarul nr 2 se conexeaza cu dosarul nr 1. si devine dosar nr 1*. In luna noiembrie 2015 dupa 3 ani de chin, s-a incheiat si raportul de expertiza si s-a stabilit din nou o taxa de timbru. Intrebarea mea este, daca exista un temei legal ca cererea de reexaminare a paratei depusa in 25 septembrie 2012 pentru primul dosar si pentru prima taxa de timbru stabilita atunci, mai este valabila si putea sta in asteptare la comisia de reexaminare timp de 3 ani pana acum in 2015 , fara ca instanta ce gestioneaza dosarul sa ceara un raspuns? Nu nu inteleg, exact daca dosarul nr 2 se considera ca este acelasi dosar cu nr 1 ? ..Si daca da, atunci parata poate sa beneficieze de scutirea acordata in dosarul nr 1 si aceasta sa se aplice si la dosarul nr 2 conexat cu 1? Parata poate sa beneficieze de reexaminarea aceleasi cereri depusa in 2012? As dori sa stiu care este temeiul legal pentru o astfel de situatie si cum se poate ca o cerere sa fie reexaminata dupa 3 ani fara ca depunatorul sa nu isi piarda dreptul la scutire? Re-precizez ca taxa de timbru stabilita in dosarul conexat si devenit 1*, acum in 2015, este dubla fatza de cea stabilita in 2012 in dosarul nr 1, desi obiectul este acelasi(partaj). As vrea sa stiu daca acest dosar 1* format prin conexarea celor doua dosare(dosarului 2 cu dosar 1) este considerat acelasi cu dosarul nr 1 din 2012, pentru care s-a depus cererea de rexaminare ? Reclamantul mai are dreptul sa depuna cerere de scutire in dosarul 1* acum in 2015, daca a beneficiat si el ca si parata, de ajutor public prin esalonarea sumelor in dosarul nr.1 din 2012? Va mai rog mult sa mi spuneti daca exista o baza legala pentru o astfel de situatie? Comisia de reexaminare nu are termen in care sa raspunda cererilor ? sau exista o posibilitatea ca parata sa ceara stagnarea reexaminarii odata ce cererea a fost depusa? Care a fost procedura prin care parata a obtinut scutire de la taxa de timbru in dosarul 1* (conexat) pe o cerere de reexaminare depusa in 2012 intr-un alt dosar pentru care beneficiase initial de ajutor public prin esalonarea sumelor? S-a calculat atunci o taxa de timbru pe care parata trebuia sa o plateasca, CUM SE PUTEA AMANA SAU STAGNA O CERERE DE REEXAMINARE ATAT TIMP CAT DOSARUL NR1 ISI URMA CURSUL IN ACEEASI FORMA? In plus daca la data aceea, paratei i s-a pus in vedere sa plateasca esalonat o anumita taxa de timbru iar aceasta a facut cerere de reexaminare, nu se impunea ca instanta sa ceara raspunsul cererii de reexaminare?!!! Daca exista cineva sa - mi poata explica si mie aceste proceduri si "cu scuzele de rigoare "imbarligaturi" pe care instanta nu le explica desi am cerut mereu lamuriri, atunci inseamna ca mai exista si avocati binevoitori, destepti si.. sinceri. Am mare nevoie de un raspuns cu temei legal si cat mai urgent daca s e poate. Va multumesc anticipat pentru bunavointa !:(
ContSters374427, utilizator