Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... salarizare functionari publici
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

salarizare functionari publici

Un functionar public care promoveaza de pe inspector principal pe inspector superior, cum va fi platit, cf OUG 83/2014?
VARIANTA 1(Caz in care va fi platiti conform fostei trepte 1, avand in vedere faptul ca exista peroane din birou pe aceasta treapta)
(1) In anul 2015, pentru personalul nou-incadrat pe functii, pentru personalul numit/incadrat in aceeasi institutie/autoritate publica pe functii de acelasi fel, precum si pentru personalul promovat in functii sau in grade/trepte, salarizarea se face la nivelul de salarizare in plata pentru functiile similare din institutia/autoritatea publica in care acesta este incadrat sau din institutiile subordonate acestora, in cazul in care nu exista o functie similara in plata.
(1^1) Prin nivel de salarizare in plata pentru functiile similare se intelege acelasi cuantum al salariului de baza cu cel al salariatilor avand aceeasi functie, in care au fost incluse, dupa data de 31 decembrie 2009, sumele aferente salariului de incadrare, precum si sumele aferente sporurilor de care au beneficiat inainte de aceasta data, daca salariatul angajat, numit sau promovat indeplineste aceleasi conditii de studii - medii, superioare, postuniversitare, doctorale -, de vechime si isi desfasoara activitatea in aceleasi conditii, specifice locului de munca la data angajarii sau promovarii
VARIANTA 2
In cazul functionarilor publici nou-incadrati sau promovati, nivelul de salarizare in plata pentru functiile similare este cel corespunzator treptei 3 de salarizare utilizate in anul 2010
O alta problema o constituite functia echivalenta.Echivalenta cu oricine din institutie incadrat pe aceeasi functie sau doar cu angajatii din serviciul in care lucrezi?
Daca tot ati citit OUG 83/2014, de ce nu ati citit-o pana la capat? Art. 5 alin. 3 din OUG 83/2014 spune clar ca:
(3) În cazul funcţionarilor publici nou-încadraţi sau promovaţi, nivelul de salarizare în plată pentru funcţiile similare este cel corespunzător treptei 3 de salarizare utilizate în anul 2010.

Functie echivalenta se refera la nivelul institutiei in sine sau al institutiilor subordonate, daca exista, vezi art. 5 alin. 1 si 2 din acelasi act normativ.