Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Salariu de baza functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Salariu de baza functionar public

Care este salariul de incadrare al unui functionar public in 2014,avand in vedere ca in 2014 nu se aplica coieficientii de ierarhizare?
OUG nr. 103/2013 - salarizarea personalului platit din fonduri publice in anul 2014, precum si alte masuri in domeniul cheltuielilor publice
Art. 5. - (1) In anul 2014, pentru personalul nou-incadrat pe functii, pentru personalul numit/incadrat in aceeasi institutie/autoritate publica pe functii de acelasi fel, precum si pentru personalul promovat in functii sau in grade/trepte, salarizarea se face la nivelul de salarizare in plata pentru functiile similare din institutia/autoritatea publica in care acesta este incadrat sau din institutiile subordonate acestora, in cazul in care nu exista o functie similara in plata
(2) Pentru functionarii publici care se transfera, sunt redistribuiti din corpul functionarilor publici sau sunt reintegrati in functie, potrivit legii, in cursul anului 2014, salarizarea se face la nivelul de salarizare in plata pentru functiile similare din institutia/autoritatea publica in care acesta este incadrat
(3) In cazul functionarilor publici nou-incadrati sau promovati, nivelul de salarizare in plata pentru functiile similare este cel corespunzator treptei 3 de salarizare utilizate in anul 2010
....
Buna ziua. Sunt Angajat ca functionar public de la 01 iunie 2014 la o primarie. Doresc sa stiu care este salariul de incadrare la functionar public-inspector debutant cu studii superioare intrucat am fost incadrat cu 850 lei si de la 01 iulie 900 lei.Este correct sau nu.