Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Delegatie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Delegatie

Am si eu o intrebare in legatura cu delegatiile, daca un angajat a fost plecat in delegatie 3 zile, cum se procedeaza la calculul salariului? Diurna primita de angajat se adauga salariului brut din care se platesc contributiile de catre angajator si angajat, sau nu se specifica pe statul de plata diurna? Nu stiu cum se procedeaza ca nu am lucrat niciodata cu Delegatii, diurne ... va rog daca se poate sa imi dati si un suport legal.
Va multumesc anticipat
Diurna nu face parte din veniturile salariale.( nu se trece in stat)
Valoarea diurnei nu este limitata de legislatie, dar este limitata ca deductibilitate la 2,5x diurna la institutiile bugetare.
Multumesc de raspuns!
Mai am o intrebare, daca ma puteti ajuta, pentru a calcula venitul net se scad din venitul vrut: contributia CASS, CAS, Somaj, pensie pilon 3 si se scade si cotizatiaq sindicala? Nu stiu exact ce si cum se procedeaza cu cotizatia sindicala ... nu stiu pe unde sa o incadrez. Va rog sa ma ajutati.
Multumesc anticipat
Pentru a calcula venitul net se scad din venitul brut toate contributiile si impozitele.
Pentru a calcula venitul net impozabil (baza de calcul pt impozitul pe salar) se scad CASS, CAS, Somaj, Deduceri personale; cotizatia de sindicat si pensia pilon 3 (limitat).