Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul impozit salarii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul impozit salarii

Buna seara
pentru un salariu brut pe jumatate de norma valabil in 2012 de 360lei,cu un copil minor in intretinere care sunt deducerile si cat se plateste impozitul pe acest venit?
Va multumesc
Deducerea personala = 350 lei (pt. 1 pers.in intretinere) daca este locul de munca de baza, ales de dvs.

Salariu brut= 360 lei
CAS 10,5% = 38 lei
CASS 5,2% = 19 lei
somaj 0,5% = 2 lei
baza calcul impozit = 360 - 38 - 19 -2 - 350 = fiind rezultat negativ la scadere, se considera baza de calcul 0, deci impozitul 0
Salariu net = 360 - 38 - 19 -2 = 301 lei
Va multumesc frumos
Deci daca persoana in cauza cere o adeverinta de venit pe 2012 de la fisc deducerile personale sunt 4200 lei si impozitul pe venit realizat 0?Am dreptate?
Va multumesc
Deducerile acordate ar trebui sa fie 301 x 12 luni = 3612 lei
Deducerea lunara a fost 301 lei, nu 350 lei.
pai si impozitul trebuie sa fie 0 pe tot anul nu? daca pe luna este 0 cum ati spus mai sus