avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1768 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul impozit salarii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul impozit salarii

Buna seara
pentru un salariu brut pe jumatate de norma valabil in 2012 de 360lei,cu un copil minor in intretinere care sunt deducerile si cat se plateste impozitul pe acest venit?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 20:51, 30 Octombrie 2013
Impozitul este 0 tot anul.
tot nu inteleg si va rog frumos sa-mi raspundeti.a-ti spus ca deducerea este 350 lei.salariul net 301.acum 301 sunt deducerile,iar la intrebarea cu impozitiul a-ti spus 0 deci anual este tot 0 nu?deci cum arata o adeverinta de venit fiscal?
va multumesc anticipat pentru amabilitate.
Baza de calcul impozit = (360 - 38 - 19 -2) - 350 = 301 - 350
Pentru ca din 301 nu putem scadea 350, atunci deducerea personala se reduce la cat se poate scadea, adica la 301, iar baza de calcul este 301 - 301 = 0

Adeverinta de venit fiscal contine un tabel cu urmatoarele coloane:
1. luna din an
2. venitul brut = 301 lei lunar (venitul brut fara contributii)
3. deduceri personale = 301 lei lunar
4. alte deduceri = cotizatia de sindicat, pensia facultativa = 0 (nu ati spus ca aveti)
5. venit baza de calcul impozit = 0
6. Impozitul lunar calculat si retinut = o


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozitul pe venit staicumariuss1 staicumariuss1 Care este impozitul total la salariul de 350 ron pentru angajat si pentru angajator? (vezi toată discuția)
Deducere impozit pt copil AndreeaIB AndreeaIB Buna ziua Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza deducerea de impozit pentru copil, cine poate sa ia (unul sau ambii parinti) si care salariu este mai ... (vezi toată discuția)
Deducere iulia_iuliana iulia_iuliana cum se calculeaza deducerea personala de impozit daca am o persoana in intretinere si un salariu brut de 1870lei (vezi toată discuția)