Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul impozit salarii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul impozit salarii

Buna seara
pentru un salariu brut pe jumatate de norma valabil in 2012 de 360lei,cu un copil minor in intretinere care sunt deducerile si cat se plateste impozitul pe acest venit?
Va multumesc
Impozitul este 0 tot anul.
tot nu inteleg si va rog frumos sa-mi raspundeti.a-ti spus ca deducerea este 350 lei.salariul net 301.acum 301 sunt deducerile,iar la intrebarea cu impozitiul a-ti spus 0 deci anual este tot 0 nu?deci cum arata o adeverinta de venit fiscal?
va multumesc anticipat pentru amabilitate.
Baza de calcul impozit = (360 - 38 - 19 -2) - 350 = 301 - 350
Pentru ca din 301 nu putem scadea 350, atunci deducerea personala se reduce la cat se poate scadea, adica la 301, iar baza de calcul este 301 - 301 = 0

Adeverinta de venit fiscal contine un tabel cu urmatoarele coloane:
1. luna din an
2. venitul brut = 301 lei lunar (venitul brut fara contributii)
3. deduceri personale = 301 lei lunar
4. alte deduceri = cotizatia de sindicat, pensia facultativa = 0 (nu ati spus ca aveti)
5. venit baza de calcul impozit = 0
6. Impozitul lunar calculat si retinut = o