avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... deducere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

deducere

cum se calculeaza deducerea personala de impozit daca am o persoana in intretinere si un salariu brut de 1870lei
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:35, 6 Februarie 2009
Exista un calculator al deducerilor, aprobat prin Ordinul MF 1016/2005.
In cazul dvs expres deducerea pt 1870 lei salariu baza si o persoana intretinere este de 200 lei.
iulia_iuliana a scris:

cum se calculeaza deducerea personala de impozit daca am o persoana in intretinere si un salariu brut de 1870lei


Tinând cont si de algoritmul de calcul prevăzut de articolul 3 din OMFP nr. 19/2005 privind calculul deducerilor personale lunare degresive, în functie de venitul brut lunar din salarii - SB si de numărul de persoane aflate în întretinerea contribuabilului - NPI, se pot stabili relatiile de calcul ale deducerii personale, si anume:
Deducerea personală: DP = (250 + 100 × NPI) × K, unde K = 1 - ((SB - 1000) / 2000)
In speta avem : K = 1 (( 1870 - 1000 ) / 2000) = 1 - 0,534 = 0,466
DP = (250 + 100 x 1) x 0,466 = 350 x 0,466 = 163 lei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deducerea personala dorinv dorinv Va rog sa ma lamuriti Copilul unui salariat este minor, 4 ani. El are un salariu brut de 26 milioane lei vechi. Care este cuantumul deducerii de care ... (vezi toată discuția)
Deduceri cu copii aflati in intretinere adrian_mihai adrian_mihai Cum pot fi trecuti la deduceri copii rezultati in urma unei relatii de concubinaj? Cei de la personal n-au stiut ce sa -mi spuna, au zis ceva de o declaratie ... (vezi toată discuția)
Formula calcul deducere personala IlincaBoureanu IlincaBoureanu Pentru un venit brut cuprins intre 1000-3000 ron,fara pesoane in intretinere, care este formula de calcul pentru deducerea personala. Multumesc. (vezi toată discuția)