Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... deducere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

deducere

cum se calculeaza deducerea personala de impozit daca am o persoana in intretinere si un salariu brut de 1870lei
Exista un calculator al deducerilor, aprobat prin Ordinul MF 1016/2005.
In cazul dvs expres deducerea pt 1870 lei salariu baza si o persoana intretinere este de 200 lei.
iulia_iuliana a scris:

cum se calculeaza deducerea personala de impozit daca am o persoana in intretinere si un salariu brut de 1870lei

Tinând cont si de algoritmul de calcul prevăzut de articolul 3 din OMFP nr. 19/2005 privind calculul deducerilor personale lunare degresive, în functie de venitul brut lunar din salarii - SB si de numărul de persoane aflate în întretinerea contribuabilului - NPI, se pot stabili relatiile de calcul ale deducerii personale, si anume:
Deducerea personală: DP = (250 + 100 × NPI) × K, unde K = 1 - ((SB - 1000) / 2000)
In speta avem : K = 1 (( 1870 - 1000 ) / 2000) = 1 - 0,534 = 0,466
DP = (250 + 100 x 1) x 0,466 = 350 x 0,466 = 163 lei