Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Majorare cu 25% pentru functionari
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Majorare cu 25% pentru functionari

Va rog sa - mi spuneti daca functionarii publici din primării, salariati in cadrul compartimentelor de asistenta sociala beneficiaza de majorarea cu 25% și nu de cea de 10%, procente prevazute de Legea nr. 293/2015.
Multumesc frumos.
Sunt de parere ca angajatii primariei apartin de bugetul administratiei publice, deci ar fi nefiresc, zic eu, ca unora sa le dea 25%, dupa ce au primit deja 12%, mai exact celor din serviciul de asistenta sociala, in timp ce colegilor din aceeasi institutie -administratia locala-sa le acorde doar 10%. Asta ar insemna discriminarea salariatilor din aceeasi institutie.
Legea 293/2015 precizeaza care categorii de personal din cadrul sistemului public de asistenta sociala beneficiaza de cei 25% si anume cei care apartin sistemului public de asistenta sociala, asa cum este definit de OUG 70/2014, care spune:
Art. 3
In sensul prezentei ordonante de urgenta, prin sistemul public de asistenta sociala se intelege institutiile si unitatile publice de asistenta sociala care furnizeaza servicii sociale

Ori, primariile nu furnizeaza servicii sociale in ansamblul lor, ci doar SPAS-urile, daca exista (SPAS = serviciu public de asistenta sociala, cu personalitate juridica distincta, organizat in cadrul unei institutii publice); aici avem functionarii de la Directiile judetene de asistenta sociala, cei de protectia copilului si persoanelor cu dizabilitati, etc.