Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Fuziunea prin absorbtie
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Fuziunea prin absorbtie

O societate aflata in insolventa si careia i s-a declarat falimentul poate fuziona cu o alta societate ?
Art 238 alin 4 din LSC spune ,, societatile in lichidare pot fuziona numai daca nu au inceput repartitia intre asociati a partilor ce li s-ar cuveni din lichidare ,, bineinteles cu acordul judecatorului sindic .
In cazul meu societatea a fost in insolventa cu reorganizare ,banca a respins planul si am intrat in faliment. Mai avem la dispozitie 6 luni pt a functiona .O alta firma accepta sa fuzioneze cu noi .Se poate face fuziunea in acest caz ?Trebuie si acordul bancii sau numai a judecatotului sindic ?
Va rog mult un raspuns urgent .Multumesc !
george-neagu, moderator