Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cand va aparea in adeverinta de venit veniturile ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cand va aparea in adeverinta de venit veniturile declarate in Mai anul viitor.

As vrea sa imi deschid un PFA si doresc sa stiu cand vor aparea in adeverinta de venit acele venituri pe care le voi declara ca venit estimativ si pentru care voi plati impozit in 2016. Multumesc!
In adeverinta de venit vor aparea veniturile realizate efectiv si pentru care veti plati impozit regularizat, nu veniturile declarate ca estimate pentru care veti plati impozit pe venit in cele patru rate in timpul anului fiscal.
Deci pentru anul fiscal 2016 in care platiti un impozit pe venit anticipat, pana in mai 2017 va trebui sa depuneti d200, apoi pana in toamna aceluiasi an veti primi acasa decizie de impunere cu regularizarea si dupa aceea se intampla si ce intrebati dumneavoastra.
george-neagu, moderator
deci nu voi figura cu venituri pana in 2017?
Cand 'deschideti' P.F.A? In 2015 sau in 2016? Unitatea locala A.N.A.F. de care apartineti emite adeverinta in baza declaratiilor depuse, inclusiv D220 referitoare la venitul estimat.

Unde trebuie sa duceti aceasta adeverinta?
Doresc sa o duc la ambasada pentru viza turistica SUA. Practic nu va fi un PFA ci doar un certificat de inregistrare fiscala pentru profesie liberala. As vrea sa deschid chiar anul acesta daca ma ajuta sa imi apara in adeverinta de venit pe 2015 sau 2016 (ca an in curs). Voi solicita viza in vara lui 2016.
Em_M, utilizator