Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sex cu prostituata minora (17)
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sex cu prostituata minora (17)

Buna seara,
Am fost abordat, chiar azi, in fata casei, de o duduie, altfel frumusica, atragatoare etc, intrabandu-ma daca sunt singur si daca platesc bine fetele(?!);am raspuns ca daca acum platesc cand sunt inca tanar, la 80 de ani, ce mai fac?
Mi-a zis ca vrea 50 de lei, a ramas ca ne reauzim mai tarziu.
ne-am intalnit undeva mai departe, intr-un loc destul de retras, am vazut-o mai bine, am intrebat-o cati ani are si a zis ca 19...
Am zis ca nu platesc suma ceruta de ea, a fost de acord cu mai putin dar ca vrea banii in avans(?!); mergand putin mai acolo, a intins mana dupa bani, nu mi-a placut gestul am refuzat serviciile...Plecand a avut grija sa-mi arunce ca daca "imi spune ca e minora" la care am raspuns ca de la ea stiusem ca are 19 ani, la care imi spune ca e nascuta in 1998.
Ce s-ar fi intamplat daca plateam, faceam sex cu fata respectiva?
Eram pasibil de pedeapsa pentru vreo infractiune?
Nu este infractiune
Gresit intretinere sexuala cu minore este infractiune chiar daca ia a vrut , in cazul in care depune plangere la pol erati intr-o situatie dificila lege fiind de partea minorei
Multumesc.
Daca as fi platit si apoi ar fi refuzat prestatia, ce cale de atac as fi avut eu?sa o iau cu forta, evident, nu, deci, eram pasibil sa raman cu banii dati?
Multumesc
karl_holcroft, utilizator
Ea m-a abordat si mi-a propus afacerea.
Daca de ex s-ar fi intamplat la mine acasa, intr-un spatiu inchis nu intr-un loc ferit?
Care era pedeapsa de care eram pasibil?
Practicarea prostitutiei nu mai este incriminata penal, ci constituie doar contraventie.
Daca mai ajungeti intro situatie similara, puteti cere actul de identitate pentru a va asigura asupra varstei. Suma perceputa pentru acest gen de servicii se plateste intotdeauna inainte.