Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Plangerea penala - la ce organ de cercetare penală se ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Plangerea penala - la ce organ de cercetare penală se adreseaza ?

Va rog frumos sa imi spuneti:
- pentru furt, cf. Noului Cod penal si Noului Cod de Procedura Penala,
la ce organ de cercetare penală
se adreseaza Plangerea penala ?
- la Politie ? sau procurorului ?

Nu se cunoaste faptuitorul /faptuitorii.
Partea vatamata este institutia publica.
~ Conținut șters la cerere ~
Plangerea se poate adresa atat politiei cat si direct la parchet
Este de preferat depunerea plangerii la parchet pentru reducerea timpului de inregistrare,
analiza si repartizare catre polltistul care urmeaza sa efectueze cercetarea penala propriu zisa
Chiar daca nu se cunoaste sigur nimic ? ...
in cazul de fata
nu este mai bine ca politistul sa faca cercetari ?
Procurorul sa primeasca apoi rezultatele cercetarii ....

Va rog sa imi spuneti ce diferenta exista intre politistul si procurorul care fac cercetari ?
Procurorul supraveghează activitatea organelor de cercetare penală, plangerea chiar daca o depuneti la parchet, se trimite la politie pentru cercetare.
Sunt anumite cazuri prevăzute de lege in care urmărirea penală se efectuează în mod obligatoriu de către procuror ,dar si atunci procurorul poate delega, prin ordonanţă, organelor de cercetare penală sa efectueze unele acte de urmărire penală.
Milioane de multumiri !