Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Constructie fara autorizatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Constructie fara autorizatie

La noi in cartier o firma a inceput sa-si o hala desi nu are autorizatie de constructie , iar PUZ_ul e numai pentru zona rezidentiala.

Ce putem face noi locuitorii acestui mini cartier ? Mai ales ca vor urma sa circule si masini de tonaj, inclusiv TIR_uri, iar drumul nu are o capacitate sa sustina asemenea autovehicule.
Multumim
CHIAR NU SE PRICEPE NIMENI SA DEA UN RASPUNS??:(
Sesizare la serviciul de urbanism al prmariei respective.
Deoarece întrebarea a fost atât de imperativ pusă, cu scuzele de rigoare, încerc să vă răspund- solicitați întâi la primărie Certificatul de urbanism și Autorizația de construire a respectivului obiectiv, acest lucru pe baza liberului acces la informații publice, respectiv L. 544/2001.
Ce înseamnă că -drumul nu are capacitatea să susțină -se prăbușește în gol, se scufundă- caz în care cel care este vinovat va fi obligat la refacerea lui.
Acordul vecinilor se cere doar dacă se fac construcții adiacente construcțiilor existente , conform ANEXEI 1 a L.50/1991.
Vedeți în CU condițiile de executare ale halei, regimul juridic și economic al acesteia pentru a acționa în cunoștință de cauză.