Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Majorare salariu cu 10%
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Majorare salariu cu 10%

Buna ziua,

Am o nelamurire in ceea ce priveste cresterea salariilor cu 10% (legea 263/2015) incepand cu data de 1 decembrie.
Lucrez la o institutie publica care nu a mai avut parte anul acesta de cresteri salariale, deci este clar ca angajatii acesteia beneficiaza de aceasta crestere.
Problema este ca un angajat nu are functia de baza la noi, avand functia de baza intr-o institutie de invatamant. Intrebarea este: acest angajat mai beneficiaza de aceasta crestere de 10% pentru functia pe care o are la noi?
Acel salariat sigur va beneficia de majorarea de salariu, chiar daca nu are functia de baza la institutia dvs.