Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Retinere permis - trecere pe rosu
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Retinere permis - trecere pe rosu

Buna ziua, astazi mi-a fost suspendat permisul pe motiv de trecere pe culoarea rosie a semaforului.

Am facut stanga in sensul giratoriu de la Universitate venind de pe Bd. Carol spre Unirii, am vazut clar semaforul verde catre inainte si apoi din nou verde semaforul din sens.

Agentul de politie m-a oprit imediat dupa sens si a sustinut ca de fapt semaforul era rosu - l-am intrebat de unde stia asta pentru ca eu nu l-am vazut asa, raspunsul a fost ca stie el cum se sincronizeaza semafoarele si ca ALT semafor vazut de el era rosu (de aici a dedus ca si semaforul care ma viza pe mine era rosu).

Atitudinea lui a fost destul de artagoasa, initial nu a vrut sa imi spuna cum de m-a vazut ca am trecut pe rosu si apoi mi-a spus ca nu pot trece pe PV decat ca sunt sau nu de acord cu cele scrise de el. Abia dupa insistentele mele si refuzul de a primi PV a notat pe acesta "Agentul nu a vazut semaforul, este doar o presupunere. Am trecut pe verde. Consider abuz"

Va rog sa imi spuneti daca as avea sanse de castig la o eventuala contestare a procesului cerbal, tinand cont de faptul ca
- agentul de politie nu a vazut in nici un fel ca am trecut pe rosu, fiind pe partea opusa a sensului giratoriu
- nu exista nici o inregistrare a acestei presupuse infractiuni

Mentionez ca in aceeasi intersectie mai era un al doilea agent de circulatie, dar acesta s-a tinut la distanta de toata discutia dintre mine si agent - ma pot folosi de acest lucru in vre-un fel?

Va multumesc
Conteztati procesul verbal in instanta, cereti dovezi clare si ferme, ( daca au asa ceva ) si cereti anularea precesului verbal si restituierea permisului. Daca sunteti sigur ca ati trecut pe verde, cereti si daune morale.
Sa știți ca acolo exista o problema cu semaforul și de aceea știa polițistul.
E posibil sa se poată dovedi științific.
Contestați și vedeți ce iese dar e bine sa știți ca polițistul probabil ca a avut dreptate ca știe cum e sincronizarea...
Multumesc de raspunsuri. Nu m-am hotarat inca daca fac sau nu contestatie, zilele astea trec din nou prin zona sa urmaresc semafoarele. Pana la urma e cuvantul meu vs cel al agentului de circulatie si as putea merge pe raul cel mai mic (raman cu permisul suspendat acum cand nu am mar enevoie de el decat sa pierd un proces si sa mi se ridice permisul la un moment viitor, cand chiar voi avea mare nevoie de el).

Se poate face referire intr-o eventuala contestatie faptul ca acest agent are antecedente de abuz? Am gasit chiar pe acest forum un caz relativ similar...

www.avocatnet.ro/content/for...

catalinn008 a scris:

Buna ziua, astazi mi-a fost suspendat permisul pe motiv de trecere pe culoarea rosie a semaforului.

Am facut stanga in sensul giratoriu de la Universitate venind de pe Bd. Carol spre Unirii, am vazut clar semaforul verde catre inainte si apoi din nou verde semaforul din sens.

Agentul de politie m-a oprit imediat dupa sens si a sustinut ca de fapt semaforul era rosu - l-am intrebat de unde stia asta pentru ca eu nu l-am vazut asa, raspunsul a fost ca stie el cum se sincronizeaza semafoarele si ca ALT semafor vazut de el era rosu (de aici a dedus ca si semaforul care ma viza pe mine era rosu).

Poate e important de mentionat si faptul ca in procesul verbal incheiat de agent se spune (abia acum am citit mai cu atentie :)):

"a condus auto cu nr... pe Bd carol dinspre Piata Roseti si cand a facut virajul la stanga in Piata Universitatii pe Bd. IC Bratianu nu a respectat semnificatia culorii rosii a semaforului electric aflat in stare normala de functionare si care i se adresa"

Sicer, nu pot baga mana in foc ca primul semafor (cel pt stanga) nu era rosu, dar al doilea (cel la care inteleg ca se face referire in PV) era 1000% verde (nici macar o tenta de galben).

Pana la urma nu stiu daca asta schimba datele problemei, dar poate inseamna totusi ceva.
Buna dimineata!

Faceti contestatie, nu aveti nimic de pierdut (costurile depunerii acesteia sunt infime comparativ cu amenda). Pe deasupra, va veti recupera si permisul pana la hotararea definitiva a instantei.

Art. 118 din Codul rutier, alineatul 3:

(3) Dovada înregistrării plângerii depuse la judecătorie în termenul prevăzut la alin.(1) se prezintă de contravenient la unitatea de poliţie din care face parte agentul constatator, care va efectua menţiunile în evidenţe şi îi va restitui permisul de conducere.

catalinn008 a scris:

Pana la urma e cuvantul meu vs cel al agentului de circulatie

Contravenientul beneficiaza de prezumtia de nevinovatie, iar agentul ce intocmeste P.V. trebuie sa dovedeasca cele inscrise in acesta. Din cele relatate de dvs, nu poate face acest lucru, deoarece faptul ca dumnealui cunoaste modul in care se sincronizeaza semafoarele nu poate fi probat in instanta.

Bogdan

grosubogdan, utilizator