Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Creante banci
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Creante banci

Buna ziua! In anul 2010 am incheiat un credit de nevoi personale, pe care nu am reusit sa il inapoiez in totalitate. Adica, 3 luni consecutive nu am platit rata in totalitate ( doar aprox 100 lei din 450lei); fapt pentru care asiguratorul creditului mi-a achitat datoria ramasa (desii, in contractul de credit era stipulat faptul ca asiguratorul are aceasta obligatie doar in anumite conditii: invaliditate, somaj, deces, etc.).Imediat dupa aceasta, asiguratorul, a pretins sa achit suma integral, fara a mai avea dreptul la rate esalonate. In momentul de fata m-a actionat in instanta si a reusit sa obtina executarea silita a bunurilor (poprire pe salariu). Intrebarea mea e: CE POT FACE IN ACEST CAZ ? Va multumesc anticipat!
Daca executarea este demarata, iar dvs. sunteti debitor, va trebui sa platiti.
~ Conținut șters la cerere ~
Cum ar putea motiva contestatia?
~ Conținut șters la cerere ~
Apreciati ca in concret, poate el (debitorul) sa invoce vicii și neregularități de procedură sau sa ceara lămuriri privind înțelesul, întândirea și aplicarea dispozitivului?
Eu anticipez ca nu poate, caz in care ori plateste debitul, ori isi angajaza avocat (cu riscul de a-l plati degeaba si sa ramana si executat silit si cu banii dati la avocat). Deci?