Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silită fără înștiințare. E legal să ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silită fără înștiințare. E legal să fii executat în acest mod?

Buna ziua. Astazi am primit o decizie de executare silita pt o datorie mai veche. Nu au trimis niciun preaviz. Au dreptul sa te execute silit fara sa te anunte? Au dreptul sa faca popriri pe niste conturi la banca in care sunt in calitate de co-imprumutat sau imputernicit?
Manuela Rășină, administrator
Daca exista incuviintata o executare silita pe numele dvs, acest lucru ar trebui verificat pe portalul instantelor de judecata. Daca nu s-au respectat procedurile privind comunicarea actelor de executare silita sau alte neregularitati, se poate introduce o contestatie la executare (in termenul de 15 zile). Cat priveste conturile bancare, trebuie sa clarificati dvs ce calitate aveti, co-imrumutat, titular de cont, imputernicit pe contul cui, si asa mai departe.
Buna ziua.
Trebuia sa primiti o somatie de la executor.
Da, puteti fi executata silit in calitate de co-imprumutat, daca titularul creditului nu a achitat ratele.
~ Conținut șters la cerere ~
Ei nu au trimis nimic. Dosarul meu sa judecat in lipsa mea fara sa ma anunte. Cat priveste contul bancar nu are treaba cu acea datorie de la IFN. Ei au trimis la banca o hartie ca sa puna poprire pe contul sotiei dar eu sunt in calitate de co-împrumut nicidecum titular.
trandafir2 a scris:

Daca exista incuviintata o executare silita pe numele dvs, acest lucru ar trebui verificat pe portalul instantelor de judecata. Daca nu s-au respectat procedurile privind comunicarea actelor de executare silita sau alte neregularitati, se poate introduce o contestatie la executare (in termenul de 15 zile). Cat priveste conturile bancare, trebuie sa clarificati dvs ce calitate aveti, co-imrumutat, titular de cont, imputernicit pe contul cui, si asa mai departe.

Cererea de incuviintare executare silita asa se solutioneaza, in absenta debitorului, procedura fiind necontencioasa, conform dispozitiilor art.666 cod procedura civila. Debitorul are la indemana calea contestatiei la executare, unde poate denunta abuzurile si isi poate valorifica drepturile.