avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 755 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Masluire dosar \"Lovit cu masina + fuga de la locul ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Masluire dosar "Lovit cu masina + fuga de la locul accidentului"

Buna ziua , scuze daca nu am incadrad corect intrebare ./
voi fi cat se poate te scurt si la obiect ,
Asta vara tatal meu a fost lovit cu masina de ginerele unei persoane (care a si fugit de la locul accidentlui) cu care tatal meu are unele conflicte. in masina se afla soferul si persoana cu care tatal meu are conflictele. in plangerea de la politie tatal meu a scris asa "cetateanul cu numele X a condus masina cu numarul xxxxxxxxx si m-a lovit dupa care a fugit, pe scaunul din dreapta se afla cetateanul cu numele Y care a vazut tot ce s-a intamplat. La sectia de politie la dosar apare o plangere cum ca tatal meu ar fi scris ca de fapt cetateanul Y care nu poseda permis de conducere si nu are nici o cunostinta in a conduce un autoturism ar fi dat peste el cu masina. nu se pomeneste nicaieri de cetateanul X care de fapt a comis fapta . mentionez ca am filmare unde se vede clar cine a fost soferul si cine a fost pasagerul .
cetateanul x este recidivist , a avut multe probleme cu politia de la noi din tara cat si din alte tari .
ce sfaturi aveti pentru noi ?
unde ne putem adresa sa se faca dreptate ?
fara a mai apela la sectia de politie de care apartinem se poate merge direct la tribunal / judecatorie ?
Cel mai recent răspuns: mottofreee , utilizator 15:38, 8 Decembrie 2015
aldu2222 a scris:

unde ne putem adresa sa se faca dreptate ?

Depuneti plangere la parchetul de pe langa judecatoria de care apartineti.
fara a mai apela la sectia de politie de care apartinem se poate merge direct la tribunal / judecatorie ?

Se poate promova actiune in instanta=judecatorie,dar pentru anumite fapte
In speta,daca aveti certitudinea inlocuirii declaratiei din dosar,verificati atent inscrisul si daca nu apartine tatalui dv sesizati oficial sustragerea plangerii si concomitent solicitati expertiza grafuloscopica a documentului existent in dosar
Pai se pare ca a declarat mincinos dacă a zis de cineva și era altcineva.
Poate sa răspundă penal.
Se poate depune filmarea pe CD dacă asa se dorește.
Va trebui sa precizeze în declarația noua și care sunt motivele pentru care nu a declarat adevărul.
Tatal meu a declarat ca X l-a lovit cu masina , dupa 4 luni de zile a mers la politie sa se intereseze de dosar . Politistii de acolo se faceau ca nu gaseau dosarul , dupa 2 ore de cautari pe calculator si prin arhive au gasit plangerea iar politistul a zis ceva de genul " aa da am gasit plangerea impotriva lui Y , la care tatal meu l-a corectat spunand " eu am facut plangere impotriva lui X . atunci politistul s-a innegrit la fata , l-a invitat pe tatal meu afara din sectia de politie sfatuind-ul sa nu mai faca scandal si sa revina in alta zi si de 1 saptamana la fel pateste.

@trandafir2
Plangere impotriva politisului care face cercetarile sau impotriva faptuitorului ?

Editat de moderator simonette12- motiv pct. 2.8 din Regulament
Ultima modificare: Marți, 8 Decembrie 2015
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Mai înainte de a face plângere trebuie studiat dosarul.
Poate ca din probele politiei rezulta altceva.
După ce se studiază dosarul se poate face plângere în cunostiinta de cauza și nu în necunostiinta de cauza.

Alte discuții în legătură

Rar-ul la o masina din 2000 inutu inutu am efectuat rar-ul la o masina din 2000 si mi-a iesit euro 2,taxa fiind prea mare aproprindu-se de valoarea masini .As putea avea castig de cauza daca as da ... (vezi toată discuția)
Cum trebuie procedat ca unica fiica sa primeasca in proprietate imobilul? gykkut gykkut Buna ziua.Am o prietena de 45 de ani din Iasi,careia tatal ei (singurul parinte ramas in viata,mama fiind decedata),doreste sa-i lase ei apartamentul (aflat in ... (vezi toată discuția)
Accident rutier hermione71 hermione71 Buna ziua...Va salut respectuos multumindu-va din suflet pentru amabilitatea dumneavoastra...As avea o intrebare ...Este vorba de un accident al fetei mele ... (vezi toată discuția)