Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme trotuar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme trotuar

In urma cu aproximativ 6 ani sa tunat asfalt pe trotuarul din fata casei.Stratul nou a fost aplicat peste stratul vechi rezultind ridicarea nivelului, ajungand sa fie mai inalt decit decit trotuarul din curtea mea creindumi mule probleme.Nu numai ca apa din curte nu se scurgea, dar intra si din strada.Astfel, am fost nevoita sa ridic trotuarul din curte, iar in dreptul portii unde este si bazinul pt.contor apa, am turnat beton pe toata suprafata.Acuma sa decopertat trotuarul si s-au pus dale.Desi am insistat sa nu depaseaca nivelul la trotuarul vechi ,vineri cand am ajuns acasa am vazut ca au ajuns in dreptul portii mele cu 7 -8 cm deasupara la nivelul initial, creindumi din nou aceleasi probleme ca in anii precedenti. Am oprit sa nu finalizeze lucrarea prin turnare beton pe margini pt.ca nu poate sa ramana asa.La insistente a venit resposabilul cu investitii de la primarie, care in prima faza a spus ca „nu este problama sa se scoata niste dale si sa se dea un nou nivel”, dar dupa ce a vorbit cu oamenii care lucreaza a zis ca se pune rigola intre trotuarul stradal si curte , si se face scurgere in canalizare. Daca bine stiu, nu este permis ducerea apelor pluviale in sistemul de canalizare , dar ori cum nu cred ca prin asta rezolva problema. Nu mai pot ridica nici trotuarul din curte pt.ca nu-mi mai permite intrarea in casa.La usa de la intrare initial au fost 2 trepti, dar in timp au disparut ,din cauza repetatelor modificari pe starda am fost nevoiti sa ridicam de fiecare data si incurte.
Ce pot sa fac?
JULIA59, utilizator
Nu exista o lege care stipuleaza protectia proprietatii private?
JULIA59, utilizator