Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Terenuri extravilane/intravilane
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Terenuri extravilane/intravilane

Buna ziua!
Detin o suprafata de 9860mp de teren extravilan din categoria faneata. As dori sa construiesc pe aceasata suprafata un adapost pentru caini. Inteleg ca scoaterea din circuitul agricol al acestor terenuri este destul de complicata... Poate cineva sa-mi explice cum pot modifica categoria de teren din faneata in arabil si ulterior sa-l scot din circuitul agricol. Multumesc!
Vreti sa intabulati adapostul pentru caini? Ce fel de constructie va fi?
Nu este obligatoriu, dar va fi o construstie destul de complexa, cu spatii interioare si exterioare, cu fosa septica, utilitati minime, etc. Nu stiu care-i procedura exacta, dar am inteles ca categoria de teren pe care o detin eu (faneata) nu poate fi scoasa din circuitul agricol si as vrea in prima faza sa ii schimb destinatia in teren arabil.
BogdanChirovan, utilizator
Imi pare rau, nu va pot ajuta, nici macar nu inteleg ce doriti sa construiti... ce utilitati la un adapost pentru animale, la ce exact va referiti... nu inteleg.
Pai este simplu... Spatiile pentru caini, din punct de vedere sanitar-veterinar, trebuie sa dispuna de alimentare cu apa (cel putin un put forat), de sistem de evacuare a rezidurilor (cel putin fosa septica), personalul trebuie sa aiba vestiare, baie de serviciu, poate si o alimentare cu cuerent electric (desi nu este obligatoriu), etc. Cam asta ar fi, in mare. Ma intereseaza in principiu, cum pot schimba categoria de teren din faneata in teren arabil. Ulterior am inteles ca se poate scoate o parte din el din circuitul agricol.
BogdanChirovan, utilizator