Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Sistare apa calda
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Sistare apa calda

Buna ziua, in data de 9.10.2015 am avut surpriza anuala de sistare a apei calde. Nu mi-am facut griji, se intampla in fiecare an cam in aceeasi perioada dar in doua saptamani problema se remediaza. De data aceasta, pana in ziua de astazi, apa calda lipseste cu desavarsire. Un vecin binevoitor a adunat o suma uriasa la intretinere, aproape 30000 de lei! In fiecare an este chemat in judecata (sau cel putin asa ni se spune de catre asociatia de proprietari), plateste o suma de 1000-2000 de lei, procesul se suspenda, dupa care nu mai plateste pana la procesul urmator. Si de aceasta data situatia este la fel, chemarea lui in judecata, timp irosit si cine stie daca se poate rezolva ceva si de aceasta data. Intrebarea mea este, se poate face ceva o cerere catre radet la care sa se ataseze inaintarea documentelor catre judecatorie cu suma datornicului? Administratia blocului poate fi trasa la raspundere pentru lipsa de reactie in decursul acostor ani( aceasta suma nu poate fi stransa decat in multi ani de nesimtire)? Va multumesc!
Va confruntati cu una dintre problemele majore generate de lipsa de respect din partea locatarilor
Pe langa lipsa de respect a rau platnicului,va mai confruntati si cu dezinteresul reprezentantilor legali ai asociatiei dv de proprietari,care urmare repetarii acumularii de sume cu titlu de restanta,in interesul generral al proprietarilor cu intretinerea la zi,ar fi trebuit sa desfasoare acte si actiuni,astyfel incat fie sa recupereze debitul fie sa solicite instantei de judecata dispunerea de hotarare de sistare provizorie utilitati-pana la achitarea debitului acumulat
Probabil ca rau platnicul nu constientizeaza disconfortul suportat d erestul proprietarilor care achita in termen obligatiile d eintretinere
Conform dispozitii in vigoare L nr 230/2007 art 49,50 si 51,asociatia de proprietari detine competenta si temei legal sa desfasoare acte si actini pentru recuperare sume cu titlu de restanta
Daca insa pe parcursul mai multor ani, reprezentantii legali ai asociatiei de proprietari nu au gasit varianta de recuperare debit si asigurarea furnizarii utilitatilor,inseamna totusi ca exista dezinteres si la nivelul conducerii asociatiei de proprietari
Exista varianta actionarii in instanta a rau platnicului si solicitarea dispunerii de hotarare prin ordonanta presedentiala,care se solutioneaza in timp foarte scurt