Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Notar public
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Notar public

Buna seara, am o prietena care este anul I la drept si ar dori sa stie pasii care sunt de urmat ca sa ajunga notar public dupa ce termina facultatea???
Nu vreau sa fiu rau, dar din prima saptamana noua ni s-a adus la cunostiinta cele mai importante legi din domeniul financiar-contabil (fiind la profil contabiltiate) si modalitatea de profesare...

In cazul notariilor publici, prietenul google ne trimite spre Legea notariilor publici si activitatii notariale 36/1995:
ART. 16
Notar public poate fi cel care îndeplineşte următoarele condiţii:
a) are numai cetăţenia română şi domiciliul în România şi are capacitatea de exerciţiu al drepturilor civile;
b) este licenţiat în drept - ştiinţe juridice - sau doctor în drept;
c) nu are antecedente penale;
d) se bucură de o bună reputaţie;
e) cunoaşte limba română;
f) este apt din punct de vedere medical pentru exercitarea funcţiei;
g) a îndeplinit timp de 2 ani funcţia de notar stagiar şi a promovat examenul de notar public sau a exercitat timp de 5 ani funcţia de notar, judecător, procuror, avocat sau o altă funcţie de specialitate juridică şi dovedeşte cunoştinţele necesare funcţiei de notar public, prin promovarea unui concurs organizat, potrivit regulamentului de aplicare a prezentei legi, de Consiliul Uniunii Naţionale a Notarilor Publici.