Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Masina revanduta fara fiscal
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Masina revanduta fara fiscal

Buna ,
Tatal meu a vandut o masina in 2008 iar cumparatorul nu a declarat masina la fisc , apoi a vandut-o la o alta persoana in 2013 iar recent masina a ajuns la un alt cumparator care l-a contactat pe tatal meu avand nevoie de ajutor pentru a-si putea inscrie masina . Mentionez ca in urma cu aprox 2 ani tatal meu a primit amenda pt rovinieta din cauza aceleasi masini ...si a fost prin tribunale mai bine de un an dupa care a scapat de plata acelei amenzi . Cum ar putea tatal meu sa il ajute pe acest om avand in vedere ca masina a vandut-o de 7 ani , iar tata nu mai apare la fisc ?
Multumesc
Andra24 a scris:

, iar tata nu mai apare la fisc ?

Cum de nu mai apare la fisc, daca a vandut masina fara certificat fiscal?
Cand a vandut masina i-a dat cumparatorului toate actele in vederea inmatricularii , inclusiv fiscalul ( iar acesta nu a declarat-o deloc ,nici urmatorul ) , este normal sa nu mai apara la fisc

Reformulez , tata a vandut masina cu toate actele in regula , si-a facut datoria de vanzator insa cumparatorul nu a facut demersuri pt inmatriculare , nici nu a declarat-o la fisc ...urmatorul la fel si acum ultimul vrea sa fie in regula si apeleaza la tata. Noi am vrea sa-l ajutam dar legal masina nu ne apartine de 7 ani si nu este vina tatalui ca ceilalti nu au inscris-o . Totusi nu inteleg de ce ziceti ca tata ar mai aparea la fisc???
Aplauda

[mesaj editat - 1.3 din regulament]
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Andra24 a scris:

, tata a vandut masina cu toate actele in regula , si-a facut datoria de vanzator

Cand tata a vandut masina s-a scris pe talon "instrainat catre ..." ?
Este "lantul slabiciunilor sistemului legislativ"! Ultimul cumparatorul trebuie sa il cheme in judecata pe vanzator iar acesta din urma pe cel caruia i-a vandut masina tatal dvoastra.
Andra24 a scris:

iar tata nu mai apare la fisc ?

Stimate utilizator,
pentru ca utilizatorii sa poata analiza si intelege speta,este necesar sa existe o prezentare concreta ,cu o exprimare prin care sa se inteleaga de catre toti utilizatorii despre ce ati dorit dv sa comunicati
Este temeinic ca tatal dv sa nu mai figureze la administratia fiscala in evidenta de rol personal cu bun mobil,urmare a faptului ca tatal dv dupa incheierea documentelor de tranzactionare bun mobil in anul 2008- in baza contractului de vanzare cumparare a solicitat radierea din evidente a vehiculului
Tatal dv nu poate sa il ajute pe actualul detinator al vehiculului deoarece eventual poate prezenta document care sa ateste detinerea vehiculului pana in 2008-lucru care nu il ajuta pe actualul detinator al vehiculului
Dupa data tranzactionarii vehiculului de catre tatal dv,raspunzatori sunt detinatorii succesivi care au inteles sa instraineze succesiv vehiculul fara sa finalizeze procedura de inmatriculare
Se poate solutiona numai prin instanta de judecata,fara ca tatal dv sa fie implicat deoarece acesta a parcurs si finalizat procedura de radiere vehicul ,a predat cumparatorului inclusiv certificat fiscal
Tatal dv a facut totusi o greseala,nu a completat rubrica speciala de pe talon
Daca ar fi completat talonul,dupa decaderea termenului de 30 de zile de la data incheierii documentului de tranzactionare bun mobil,la orice verificare in trafic,la ITP,ar fi fost retinut talonul,iar detinatorul vehiculului ar fi fost sanctionat pentru nefinalizare procedura de inmatriculare auto