Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Masina
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Masina

Buna ziua am si eu o intreabare
Am vandut o masina dar contractu de vanzare cumparare nu a fost facut in fata unui notar si nici pe foaie de contract.
Propretarul la care am vandut masina a dato si eu asi dori sa aflu daca o pot radia
pentru ca talonul masini este in posesia altei persoane cum asi putea sa fac sa iau talonul sa o radiez P.S Am in posesie cartea masini
Va confruntati cu situatie delicata in conditiile in care v-ati asumat responsabilitatea sa instrainati bun mobil fara a perfecta documentele prevazute de dispozitiile in vigoare
Daca cel caruia ati dat masina,fara a detine contract legal de vanzare cumparare bun mobil ,la randul lui a instrainat-o,este mai dificil sa recuperati documentele
Daca dv ati instrainat vehiculul fara intocmirea documentelor legal prevazute este greu sa radiati din evidentele fiscale bunul mobil
In cazul dv,puteti radia fiscal bunul mobil - numai prin prezentarea de documente de tranzactionare legal intocmite
Doar printr-o hotărâre judecătorească ați putea rezolva cred eu.
Solutionarea prin instanta este anevoioasa deoarece necesita implicarea mai multor parti atat vanzator cat si detinatorul talonului
Initiatorul topicului se confrunta cu situatie delicata desi se afla in posesia CIV,nu poate solicita radierea fiscala pentru ca nu detine document care sa ateste tranzactionarea bunului mobil
Oricum va fi contactat de catre unul dintre detinatorii vehiculului care vor dori inmatricularea acestuia