avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Masina
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Masina

Buna ziua am si eu o intreabare
Am vandut o masina dar contractu de vanzare cumparare nu a fost facut in fata unui notar si nici pe foaie de contract.
Propretarul la care am vandut masina a dato si eu asi dori sa aflu daca o pot radia
pentru ca talonul masini este in posesia altei persoane cum asi putea sa fac sa iau talonul sa o radiez P.S Am in posesie cartea masini
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 22:05, 28 August 2016
Va confruntati cu situatie delicata in conditiile in care v-ati asumat responsabilitatea sa instrainati bun mobil fara a perfecta documentele prevazute de dispozitiile in vigoare
Daca cel caruia ati dat masina,fara a detine contract legal de vanzare cumparare bun mobil ,la randul lui a instrainat-o,este mai dificil sa recuperati documentele
Daca dv ati instrainat vehiculul fara intocmirea documentelor legal prevazute este greu sa radiati din evidentele fiscale bunul mobil
In cazul dv,puteti radia fiscal bunul mobil - numai prin prezentarea de documente de tranzactionare legal intocmite
Doar printr-o hotărâre judecătorească ați putea rezolva cred eu.
Solutionarea prin instanta este anevoioasa deoarece necesita implicarea mai multor parti atat vanzator cat si detinatorul talonului
Initiatorul topicului se confrunta cu situatie delicata desi se afla in posesia CIV,nu poate solicita radierea fiscala pentru ca nu detine document care sa ateste tranzactionarea bunului mobil
Oricum va fi contactat de catre unul dintre detinatorii vehiculului care vor dori inmatricularea acestuia

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere autoturism instrainat fara act de vanzare/ cumparare FloAp FloAp Buna ziua, As dori sa radiez un autoturism dar problema este ca l-am instrainat fara a face act de vanzare/cumparare unui prieten, urmand sa facem actele ... (vezi toată discuția)
Inscris pe talonul auto "instrainat catre" ovidiu2014 ovidiu2014 Buna seara. In urma cu 2 ani am vandut o masina cu contract de vanzare-cumparare luat de pe internet, nu de la politie si am scris pe talon instrainat catre la ... (vezi toată discuția)
Radiere auto ciprianul ciprianul buna seara! Am cumparat o masina de la un intermediar cu numere de neamt. vanzatorul avea dovada anaf ca taxa a fost platita si nerecuperata . toate bune si ... (vezi toată discuția)