Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Radiere autoturism instrainat fara act de vanzare/ ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Radiere autoturism instrainat fara act de vanzare/ cumparare

Buna ziua,

As dori sa radiez un autoturism dar problema este ca l-am instrainat fara a face act de vanzare/cumparare unui prieten, urmand sa facem actele mai tarziu. Intre timp prietenul l-a instrainat si el iar eu nu mai dau de actualul posesor si platesc in continuare impozit. Cum se poate sa radiez acest auto sau sa ma degrevez de obligatiile fiscale.
Multumesc !
Atat timp cat vehiculul a fost succesiv instrainat fara documente legale,este imposibil sa il radiati de pe rolul dv fiscal
Pentru radiere auto aveti nevoie de document justificativ legal
Este necesar sa desfasurati demersuri pentru incheiere document tranzactionare drept de proprietate cu prietenul caruia ati inteles sa il acordati fara finalizare documente justificative
Nu exista si o alta cale, sa declar la politie situatia ? Practic solutia mentionata de dvs nu face decat sa pasez problema mai departe, fara ca ea sa fie rezolvata
Dv nu constientizati problema esentiala si anume acea ca dv sunteti exclusiv responsabil pentru ca am instrainat fara a face act de vanzare/cumparare unui prieten,
Nu poate nimeni in locul dv de proprietar exclusiv auto sa parcurga procedura legala de tranzactionare drept de proprietate bun mobil
Politia nu poate decat sa va directioneze sa parcurgeti procedura de instrainare auto,nu poate sa desfasoare demersuri in locul dv deoarece nu detine drept de proprietate asupra vehiculului si nu intra in competenta politiei sa dispuna de bunurile in posesia proprietarilor -decat in cazurile special prevazute de lege
Nu v-am propus sa pasati problema ci din contra sa va asumati personal responsabilitatea sa incheiati documentele necesare justificative pentru instrainare bun mobil
Dv ati inteles sa instrainati bunul mobil ,nu politia !
Nu este temeinic sa apreciati ca autoritatile sa desfasoare demersuri in locul dv
Dv nu aveti conventie de tranzactie auto cu actualul detinator
Actualul detinator auto nu are calitatea de proprietar asupra vehiculului ,
Detinatorul auto nu detine document achizitie vehicul,nu detine talon si CIV pe numele sau
Contactati ultimul cumparator. Inteleg ca nu e usor, trebuie sa il gasiti cumva, doar nu i-a dat prietenul masina fara sa-l cunoasca, fara acte etc. Daca asa a facut, asta e, pasati problema.
Eu inteleg ca am gresit in aceasta actiune si sunt gata sa platesc pentru asta. Dar tot consider ca ceea ce-mi propuneti nu este o solutie viabila.
Cu stima !