avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Radiere auto
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Radiere auto

Buna ziua,

As dori sa radiez un autoturism dar problema este ca l-am instrainat fara a face act de vanzare/cumparare unui prieten, urmand sa facem actele mai tarziu. Intre timp prietenul l-a instrainat si el iar eu nu am facut actul de vanzare cumparare si platesc in continuare impozit,cu toate ca actulalul proprietar plateste im pozit din data din care a devenit proprietar. Cum se poate sa radiez acest auto sau sa ma degrevez de obligatiile fiscale,mentionez ca totul s-a intamplat in 2011,
Multumesc !
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 17:34, 7 Octombrie 2019
Daca dv nu ati incheiat document legal de tranzactionare drept de proprietate bun mobil,
este suspect cum tertul a reusit sa inmatriculeze vehiculul
Pentru solutionare speta,solicitati la SPR evidenta auto sa va comunice proprietarul vehiculului cu datele de identificare xxx
In baza documentului respectiv,incheiati decalartie notariala pe proprie raspundere ca nu mai detineti in fapt si in drept vehiculul
Solicitati la autoritatea fiscala responsabila radierea auto pe propria raspundere in baza celor 2 documente

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere autoturism instrainat fara act de vanzare/ cumparare FloAp FloAp Buna ziua, As dori sa radiez un autoturism dar problema este ca l-am instrainat fara a face act de vanzare/cumparare unui prieten, urmand sa facem actele ... (vezi toată discuția)
Scoatere din evidență fiscale autovehicul rămas la fostul sot Chitarane Chitarane Buna ziua. Am divorțat în 2016 dar nu am făcut si la partajul bunurilor. Fostul soț a rămas cu .masina, teren si casa, in fapt. Masina a vândut.o si a ... (vezi toată discuția)
Radiere auto LidiaStoicu LidiaStoicu Imi puteti da un exemplu de cerere pentru radierea unui autoturism din circulatie? Am vandut acum 4 ani un autoturism,am facut contract,actele originale le-am ... (vezi toată discuția)