Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Radiere auto
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Radiere auto

Buna ziua,

As dori sa radiez un autoturism dar problema este ca l-am instrainat fara a face act de vanzare/cumparare unui prieten, urmand sa facem actele mai tarziu. Intre timp prietenul l-a instrainat si el iar eu nu am facut actul de vanzare cumparare si platesc in continuare impozit,cu toate ca actulalul proprietar plateste im pozit din data din care a devenit proprietar. Cum se poate sa radiez acest auto sau sa ma degrevez de obligatiile fiscale,mentionez ca totul s-a intamplat in 2011,
Multumesc !
Daca dv nu ati incheiat document legal de tranzactionare drept de proprietate bun mobil,
este suspect cum tertul a reusit sa inmatriculeze vehiculul
Pentru solutionare speta,solicitati la SPR evidenta auto sa va comunice proprietarul vehiculului cu datele de identificare xxx
In baza documentului respectiv,incheiati decalartie notariala pe proprie raspundere ca nu mai detineti in fapt si in drept vehiculul
Solicitati la autoritatea fiscala responsabila radierea auto pe propria raspundere in baza celor 2 documente