Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Scoatere din evidență fiscale autovehicul rămas la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Scoatere din evidență fiscale autovehicul rămas la fostul sot

Buna ziua. Am divorțat în 2016 dar nu am făcut si la partajul bunurilor. Fostul soț a rămas cu .masina, teren si casa, in fapt. Masina a vândut.o si a luat alta, dar eu plătesc taxe pt. cea veche. Cum pot sa o radiez daca nu am niciun document si nici relații cu fostul sot?
Initial,este necesar sa solicitati oficial la SPR evidenta auto sa va comunice date referitoare la statutul vehiculului cu datele de identificare XXX,
In baza documentului emis de catre SPR ,apelati la birou notarial si solicitati declaratie pe proprie raspundere ca nu mai sunteti proprietarul de fapt si de drept al vehiculului cu datele de identificare XXX care a fost instarinat la data YYY cattre numitul ZZZ
In baza documentelor ,solicitati la autoritatea fiscala responsabila ,radierea auto pe proprie raspundere
Autoritatea fiscala,urmeaza sa dispuna radierea auto de pe rolul dv fiscal-dupa achitarea integrala a debitelor in evidenta
Sau, mai degraba declarati ca ati vandut auto in anul 2016 fara sa intocmiti acte in forma scrisa si atat. Fara sa mentionati data exacta a vanzarii, daca nu o stiti si fara sa mentionati catre cine a fost instrainat auto daca nu stiti nici asta cu exactitate.