avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Radiere auto
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Radiere auto

Imi puteti da un exemplu de cerere pentru radierea unui autoturism din circulatie?
Am vandut acum 4 ani un autoturism,am facut contract,actele originale le-am dat noului proprietar si dupa 2 ani m-am trezit chemata in instanta pentru ceva amenzi.
As vrea sa cer radierea din circulatie,dar am inteles ca se face doar prin instanta.
Am depus intampinare ,mi-a fost respinsa,am platit un avocat sa se ocupe iar dupa inca un an,ma trezesc acasa cu somatie pentru executare.Nu stiu daca mai pot face ceva,am sa platesc,insa vreau sa nu mai am si alte probleme.Vreau sa radiez masina din circulatie.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 18:23, 30 Noiembrie 2019
~ Conținut șters la cerere ~
La incheierea documenteleor de instarinare /achizitie bun mobil se realizeaza exemplare documente care urmeaza sa revina celor 2 parti vanzator si cumparator
Dv in calitatea de vanzator,in baza documentului de vanzare cumparare aveati dreptul in termen de 30 de zile sa solicitati la autoritatea fiscala teritoriala radierea auto de pe rolul dv fiscal
Sunt institutii distincte radierea fiscala si din circulatie a unui vehicul
Radierea fiscala se realizeaza in anumite conditii de catre vanzator
Radierea din circulatie a unui vehicul este institutie irevocabila care genereaza interzicerea circulatiei vehiculului pe drumurile publice
Dv in calitatea de vanzator nu mai detineti calitatea sa solicitati la politie radierea auto din circulatie
Pentru ca in viitor sa nu va mai confrunati cu situatii neplacute,urmeaza dupa radierea fiscala a vehiculului sa informati oficial SPR evidenta auto si CNAIR ca nu mai sunteti proprietarul de fapt si de drept al vehiculului cu datele de identificare xxx care a fost instrainat la data yy numitului zzz
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scoatere din evidență fiscale autovehicul rămas la fostul sot Chitarane Chitarane Buna ziua. Am divorțat în 2016 dar nu am făcut si la partajul bunurilor. Fostul soț a rămas cu .masina, teren si casa, in fapt. Masina a vândut.o si a ... (vezi toată discuția)
Radiere masina Adrian ats Adrian ats Buna ziua. Am o intrebare la dumneavoastra. Ce pot face sa radiez din circulatie o masina vanduta pe cel care a cumparat-o a vandut-o mai departe si cel din ... (vezi toată discuția)
Radiere in urma suspendarii certificatului si a numerelor procustprestserv procustprestserv Mi s-au retinut certificatul de inmatriculare si numerele de circulatie din cauza ITP expirat. Repararea masinii ar fi prea costisitoare, prin urmare a-si ... (vezi toată discuția)