avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 134 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Radiere masina
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Radiere masina

Buna ziua. Am o intrebare la dumneavoastra. Ce pot face sa radiez din circulatie o masina vanduta pe cel care a cumparat-o a vandut-o mai departe si cel din urma refuza sa o transcrie pe numele lui. Mentionez ca am copii de pe acte insa nu am copie de pe contractul dintre ei.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 14:28, 12 Februarie 2018
Ce document ati incheiat la momentul vanzarii vehiculului?
Daca ati incheiat contract de vanzare cumparare in baza aceluii document aveti dreptul sa solicitati la autoritatea fiscala teritoriala sa dispuna radierea auto de pe rolul dv fiscal
Am incheiat Contract de vanzare-cumparare. Am scos fiscalul. Problema este ca cel de-al doilea cumparator nu vrea sa o inmatriculeze pe el. Eu voiam sa stiu ce pot face sa o radiez si de la politie ca sa nu am probleme de genul amenzi pentru rovinieta, taxa pentru poluare care se preconizeaza a fi introdusa sau alte amenzi ce pot veni pe certificatul de inmatriculare care este pe numele meu. Va multumesc.
Nu are relevanta demersurile desfasurate de catre cumparator,nu sunteti dv raspunzator pentru faptele acestuia
Daca detineti contract de vanzare cumparare in baza acestuia solicitati la autoritatea fiscala teritoriala radierea uto de pe rolul dv fiscal
Concomitent informati oficial atat SPR evidenta auto cat si CNADNR ca nu mai sunteti proprietarul vehiculului cu datele de identificare si anexati copie dupa contractul de vanzare cumparare
Radierea vehiculelor poate fi realizata la autoritatea fiscala si din evidenta SPR evidenta auto
Institutia radierii vehiculelor din evidenta SPR este un demers irevocabil si genereaza restrictia circularii auto pe drumurile publivce
O data radiat un vehicul din evidenta politiei,inmatricularea acestuia popate fi dispusa numai de catre autoritati dupa parcurgerea unei proceduri complexe
Succes !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vânzare autoturism de aproximativ 5 ani și ne luat in evidentele poliției de către noul proprietar dana capitanescu dana capitanescu In anul 2014 am vândut un autoturism cu contract de vânzare cumpărare, certificat fiscal și tot ce trebuie, ca noul proprietar sa poată înscrie mașina ... (vezi toată discuția)
Pierdut contract vanzare-cumparare auto booghie booghie Buna ziua, in anul 2012 am vandut un autoturism. Am incheind un contract de vanzare-cumpare si am radiat autoturismul de la circa financiara de care ... (vezi toată discuția)
Radiere auto politie dupa 4 ani sufix sufix Buna ziua, in 2011 am vandut un autoturism care l-am radiat doar la financiar. Cumparatorul imediat dupa vanzare a luat 12 amenzi de rovinieta dupa care a ... (vezi toată discuția)