Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Am vandut in 2015 un autoturism
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Am vandut in 2015 un autoturism

RADIERE AUTO
Am vandut in 2015 un autoturism prin contract de vanzare -cumparare .
Cumparatorul nu a imatriculat autoturismul pe numele lui , iar mie imi vne de atunci amenzi si la primarie platesc impozit pentru ea, figureaza pe numele meu.
Am contractul de vanazare cumparare, am o copie dupa cartea masinii.
Cum pot sa radiez aceasta masina?
Multumesc
Gabriel Vasile
george-neagu, moderator
Era normal,temeinic si legal ca imediat dupa tranzactionarea dreptului de proprietate asupra vehiculului sa finalizati procedura de radiere de pe rolul dv fiscal
Procedura de radiere bun de pe rol fiscal,implica depunerea de catre solicitant a documentelor justificative=contract de vanzare cumparare
Concomitent sesizati oficial politia rutiera ca nu mai sunteti proprietarul de fapt si de drept al vehiculului cu datele de identificare XX,pe care l-ati tranzactionat in favoarea numitului Y care nu a inteles sa respecte dispozitiile in vigoare si sa finalizeze procedura de inmatriculare bun mobil
Pentru amenzi este necesar sa formulati in termen legal de la comunicare contestatie impotriva PV la judecatoria teritoriala
Daca nu contestati in instanta amenzile in termen legal,politia automat declina responsabilitatea recuperarii sumelor in favoarea autoritatii fiscale responsabile domiciliului dv