Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Radiere masina
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Radiere masina

Am fost proprietara unui autoturism din 2010 pana in 2014. L-am vandut cu act de vanzare-cumparare. Taxa de prima inmatriculare am recuperat-o. Cel care a cumparat-o nu a mai inscris-o si a vandut-o si el la randul lui. Acum vin amenzi de circulatie pe numele meu. Cum se procedeaza sa o radiez de la politie? Mentionez ca de la impozit am scos masina.
Multumesc.
Radierea din circulatie presupune scoaterea autovehiculului din circulatie. Aceasta procedura nu se mai efectueaza decat in vederea radierii definitive din circulatie, nu si in cazul vanzarii / transmiterii proprietatii.
Nu se poate radia vehiculul la politie,deoarece cererea de radiere este irevocabila si are drept consecinta restrictionarea dreptului de circulatie a vehiculului pe drumurile publice
Mai mult ca sigur ca dv cand ati incheiat formalitatile de tranzactionare bun mobil nu ati respectat dispozitia in vigoare Art. 8 al Ordinului 1501/2006, si nu ati completat mentiunea “instrainat catre…” pe spatele certificatului de inmatriculare:
Daca cumparatorul nu a inteles sa respecte dispozitia in vigoare si in termen de 30 de zile sa finalizeze procedura de inmatriculare, puteti solicita mentionarea instrainarii in registrele Serviciului de Inmatriculari, in baza actelor de vanzare – cumparare.
Aceasta mentiune de vanzare nu obliga cumparatorul sa inmatriculeze autoturismul, dar va scuteste pe dvs de eventuale neplaceri ulterioare cum ar fi plata amenzilor rutiere incasate de conducatorul masinii vandute.