Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit pe suprafata partiala a unui apartament
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit pe suprafata partiala a unui apartament

In situatia in care un SRL are sediu intr-o camera dintr-un apartament care este proprietatea sotiei asociatului unic, cum se face calculul impozitului platit catre primaria locala pentru apartamentul respectiv daca, intre SRL si proprietar exista un contract de inchiriere a suprafetei camerei (chiar fara taxe).
Daca pentru apartamentul respectiv se plateste taxa radio, SRTV poate sa solicite taxa radio pe SRL?
A.
Conform art. 457 si 458 din noul Cod Fiscal, proprietarul locuintei care este folosit si in scop nerezidential (se desfasoara activitate comerciala) plateste impozit majorat, insa
daca aveti declarat doar sediu (eventual activitate de birou) prin declaratiile depuse la Registrul Comertului la infiintare atunci nu platiti impozit majorat.
Oricum proprietarul apartamentului trebuie sa depuna o declaratie la Directia Fiscala locala prin care declara daca exista activitate comerciala in apartament.

Exemplu: Impozit cladire – utilizare mixta – aflata in proprietatea persoanelor fizice (Brasov)

1. Situatia in care apartamentul nu este reevaluat
- Un apartament de bloc ( valoarea impozabila 1000 lei/mp stabilit de Codul Fiscal) avand
suprafata de 45 mp
- Firma este inregistrata in sufragerie avand 12 mp
- Cota de impozit pentru locuinta rezidentiala: 0.09% din valoarea impozabila (conform hatararii Primaria Brasov)
- Cota de impozit pentru firma: 2% din valoarea impozabila (stabilit de Codul Fiscal pentru
cladirile nereevauate in ultimii 5 ani)
- Rangul localitatii Brasov: 1 (conform statut Primaria Brasov); Presupunem ca zona in cadrul
localitatii este A, astfel valoarea impozabila de 1000 lei/mp se ajusteaza cu 2.5 (conform Cod
Fiscal)

Calcul = “insumarea impozitului calculat pentru suprafata folosita in scop rezidential conform art. 457 cu impozitul determinat pentru suprafata folosita in scop nerezidential, conform art. 458” (conform Cod Fiscal)
= cati mp este folosit pentru domiciliu + cati mp este folosit pentru firma
= [(33 mp x (1000 lei/mp x 2.5)) x 0.09%] + [12 mp x (1000 lei/mp x 2.5) x 2%]
= 74.25 + 600
= 674.25
Impozit de achitat pentru spatiul folosit ca locuinta (persoana fizica): 74.25
Impozit de achitat pentru spatiul folosit in scop economic (firma): 600

2. Daca acest apartament ar fi fost reevaluat de un evaluator autorizat la pretul pietei
- Valoare reevaluata 40.000 Euro ( 180.000 lei)
- Valoare pe mp: 180.000 / 45 = 4.000 lei
- Cota de impozit ptr cladiri reevaluate: 0.2% (stabilit de Primaria Brasov)
- Tariful firmei de evaluare, ptr reevaluare: 500 lei

Calcul = [(33 mp x (1000 lei/mp x 2.5)) x 0.09%] + [(12 mp x 4.000) x 0.2%]
= 74.25 + 96 = 170.25

Impozit de achitat pentru spatiul folosit ca locuinta (persoana fizica): 74.25
Impozit de achitat pentru spatiul folosit in scop economic (firma): 96

Cost total pentru firma in primul an: 596 lei (taxa reevaluare + impozit)

> Concluzie: Merita sa se faca reevaluare. In primul an diferenta este mica, dar in urmatorii 4 ani nu trebuie sa se faca reevaluare, astfel impozitul ar fi mult mai mic decat in cazul neevaluarii.

B.
Probabil o sa vina o instiintare pe firma ptr plata acelor taxe, chiar daca pentru acelasi apartament se achita taxa de catre proprietar. Legislatie este ambigua, fiecare interpreteaza cum vrea.