Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament olograf
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament olograf

Bunica mea, (decedata in 1996 si fiind a doua sotie legitima a bunicului meu - decedat in 1986), a intocmit un testament olograf prin care lasa ca mostenire mamei mele toate bunurile imobile ce i se cuveneau ca mostenire de pe urma bunicului. La aprox. o luna dupa intocmirea acestuia, au facut o copie legalizata a acestuia la notariat.
In prezent intampinam greutati la iesirea din indiviziune pentru terenurile ce au apartinut bunicului intrucat pe titlul de proprietate, alaturi de ceilalti mostenitori (proveniti din prima casatorie) este trecut si "mostenitori Bunica a doua". Fac precizarea ca acasta nu a fost casatorita si nu are copii, parinti sau alti mostenitori in viata iar terenurile in cauza provin ca mostenire de la prima bunica - decedata in 1945 (detinem acte notariale in acest sens).
Nu a fost dezbatuta succesiunea dupa moartea bunicului.
Rugamintea este sa ma lamureasca cineva ce trebuie sa fac pentru a rezolva aceasta situatie.
va multumesc
codrut01, utilizator