avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1216 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit pentru teren concesionat
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit pentru teren concesionat

Sunt concensionar al unui teren .este legal să plătesc impozit pe teren?:)
Cel mai recent răspuns: Ely1952 , utilizator 22:29, 8 Martie 2019
Da dacă terenul este proprietatea statului sau autorității locale.
Cod fiscal art. 256, alin 3
(3) Pentru terenurile proprietate publică sau privată a statului ori a unităţilor administrativ-teritoriale, concesionate, închiriate, date în administrare ori în folosinţă, se stabileşte taxa pe teren care reprezintă sarcina fiscală a concesionarilor, locatarilor, titularilor dreptului de administrare sau de folosinţă, după caz, în condiţii similare impozitului pe teren.
[ link extern ]
Chiar daca se plateste de catre concesionar o redeventa,mai trebuie sa plateasca si taxa pt terenul respectiv?
Dacă am concesionat un teren pe 50 ani mai plătesc impozit anual dacă plătesc o taxa anuală de 2 mii lei?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cabinet medical de medicina a familiei individual, spatiu concesionat de la administratia locala silvica1940 silvica1940 pentru spatiul concesionat al cabinetului individual, acum in 2011, se percepe pe langa redeventa anuala, si impozitul pe cladire . Acest lucru este valabil si ... (vezi toată discuția)
Taxa locala - impozit pe spatiu concesionat mamidoctor mamidoctor ma intereseaza daca pentru un spatiu concesionat de la primarie cu functiunea de cabinet individual medicina de familie se plateste impozit pe cladire . ... (vezi toată discuția)
Chirie pamant si impozit? raisa14 raisa14 Buna, daca ma poate ajuta si pe mine cineva am luat in anul 2010 o casa iar pamantlu de sub casa si curtea sunt in proprietatea statului roman. Eu pt acest ... (vezi toată discuția)