Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit pentru teren concesionat
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit pentru teren concesionat

Sunt concensionar al unui teren .este legal să plătesc impozit pe teren?:)
Da dacă terenul este proprietatea statului sau autorității locale.
Cod fiscal art. 256, alin 3
(3) Pentru terenurile proprietate publică sau privată a statului ori a unităţilor administrativ-teritoriale, concesionate, închiriate, date în administrare ori în folosinţă, se stabileşte taxa pe teren care reprezintă sarcina fiscală a concesionarilor, locatarilor, titularilor dreptului de administrare sau de folosinţă, după caz, în condiţii similare impozitului pe teren.
[ link extern ]
Chiar daca se plateste de catre concesionar o redeventa,mai trebuie sa plateasca si taxa pt terenul respectiv?
Dacă am concesionat un teren pe 50 ani mai plătesc impozit anual dacă plătesc o taxa anuală de 2 mii lei?