Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de concediu crestere copil?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de concediu crestere copil?

Am sotia insarcinata si datorita faptului ca socrii lucreaza in Spania am dori sa nasca in strainatate.Curiozitatile mele sunt:
1) beneficiaza de acel ajutor la nastere din tara noastra sau din strainatate?
2) pe perioada concediului de crestere a copilului se poate parasi tara?
Mentionez ca sunt militar si ma gandesc,ca poate exista alte conditii in sistemul nostru.
Multumesc anticipat
1. La ce fel de "ajutor de nastere" va referiti?

2. Mama copilului (sau tatal acestuia) poate beneficia de concediu crestere copil (CCC) si de indemnizatia aferenta daca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) a avut venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (eleva sau studenta la zi, somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

3. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 12
(1) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta se acorda in situatia in care solicitantul indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:

a) este cetatean roman, cetatean strain sau apatrid;

b) are, conform legii, domiciliul sau resedinta pe teritoriul Romaniei;

c) locuieste in Romania impreuna cu copilul/copiii pentru care solicita drepturile si se ocupa de cresterea si ingrijirea acestuia/acestora.

Daca se paraseste tara pe durata CCC, atunci se va suspenda plata indemnizatiei pentru CCC.

OUG 111/2010
art.16
(2) Dreptul la indemnizaţiile prevăzute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 şi art. 9 alin. (4) şi (5) se suspendă începând cu ziua următoare celei în care:
....
h) în situaţia în care beneficiarul nu mai îndeplineşte condiţiile prevăzute la art. 12;
....

ma refeream la acea suma de bani,500 RON din cate am inteles,banuti pe care ii primeste mama la nastere
Nu se mai acorda de catre stat niciun ajutor la nastere, incepand cu 01.07.2010.

Angajatorul dvs are posibilitate sa va acorde un ajutor la nastere numai daca are asa ceva prevazut in c.c.m. aplicabil, reg.intern sau este stipulat in c.i.m.
ok.multumesc frumos pentru informatii