Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna intre concedii medicale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna intre concedii medicale

Buna ziua,
Ma aflu in concediu medical din data de 28 august (27 august - ultima zi in care am fost la serviciu), iar pentru luna aceasta am concediu medical pana pe 29 decembrie inclusiv. Nu pot merge la serviciu in urmatoarele 2 zile lucratoare (30 si 31 decembrie), si daca merg la urgenta, ma interneaza pentru 5 zile (am mai fost in situatia aceasta), ceea ce inseamna ca ma externez in data de 4 ianuarie, iar pana pe data de 5 ianuarie trebuie depus concediul la firma (dar si vizat de medicul de familie). Nu am certitudinea ca, daca reusesc sa vizez concediul atunci pe data de 4 ianuarie la medicul de familie si apoi sa-l trimit prin curier rapid, acesta va ajunge (si va fi primit de angajator) in data de 5 ianuarie. Eu mai am dreptul la 6 zile de concediu de odihna pentru anul 2015, iar intrebarea mea este daca pentru cele 2 zile lucratoare din luna decembrie ramase neacoperite, pot solicita concediu de odihna. Va multumesc!
Da, puteti solicita CO in perioada respectiva.