Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna

Buna ziua,
Sunt angajata cu contract pe perioada determinata, in prezent in concediu de crestere copil as dori sa stiu daca am dreptul ca la data la care imi expira contractul sa solicit si plata concediului de odihna aferent perioadei de la care am intrat in CCC la data la care imi expira contractul. Doresc si temeiul legal in baza caruia pot solicita acest lucru, daca e posibil - solicit acest lucru firmei.
Va multumesc anticipat.
Care este perioada de CCC?
iunie 2015-mai/iunie 2017
Art.146 C.mun.
(3) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.

Asadar, la incetarea c.i.m. aveti dreptul la compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat.

In speta, va fi vorba despre CO aferent perioadei ianuarie - iunie 2015 daca perioada c.i.m. expira in timpul CCC.