Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... ACCIDENT DE MUNCA
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

ACCIDENT DE MUNCA

Buna ziua. In urma cu o luna am suferit un accident rutier in timp ce ma deplasam spre servici. Am declarat ca fiind accident de munca avand in vedere conditiile producerii acestui accident. Problema este ca nu veneam de acasa dar se poate demonstra ca mergeam in drum spre servici urmand ca tura mea sa inceapa in aprox 30 de minute. De la medicina muncii am fost sfatuita sa nu declar accident de munca pt ca nu pot demonstra ca nu veneam de la adresa scrisa in buletin. De la spital am primit concediu medical de 5 zile cu codul de indemnizatie specific accidentului de munca si de la medicul de familie am primit in continuare inca 6 zile cu acelasi cod. Se poate ca ITM-ul sa nu aprobe plata acestui concediu?
Pentru evenimentul produs, angajatorul trebuie sa desemneze prin decizie interna o comisie care sa efectueze cercetarea evenimentului. Daca in urma cercetarii se va constata ca evenimentul produs indeplineste conditiile prevazute in Legea ssm. nr.319/ 2006 cu modiifcarile si completarile ulterioare, art.5 lit.g), atunci dosarul de cercetare va fi trimis la ITM spre avizare.
-art.5 lit.g) accident de muncă – vătămarea violentă a organismului, precum şi intoxicaţia acută profesională, care au loc în timpul procesului de muncă sau în îndeplinirea îndatoririlor de serviciu, şi care provoacă incapacitate temporară de muncă de cel puţin 3 zile calendaristice, invaliditate ori deces;
Accidentul de traseu poate fi considerat AM daca sunt indeplinite conditiile prevazute la
-art.30 (1) În sensul prevederilor art. 5 lit. g), este, de asemenea, accident de muncă:
g) accidentul de traseu, dacă deplasarea s-a făcut în timpul şi pe traseul normal de la domiciliul lucrătorului la locul de muncă organizat de angajator, şi invers;
In fisa individuala de instruire ssm trebuie sa aveti mentiuni scrise legate de traseul de deplasare de la domiciliu la serviciu si invers, respectiv perioada de timp in care se face deplasarea.
Daca aceste conditii nu sunt indeplinite (in cazul dvs., dupa cum mentionati, nu veneati de la domiciliul trecut in fisa ssm), evenimentul produs nu se incadreaza ca AM de traseu.
Gasiti mai multe informatii aici:www.avocatnet.ro/content/art...
sau aici:
www.avocatnet.ro/content/for... /
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca
multumesc de raspuns