Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Proceduri in insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Proceduri in insolventa

Buna ziua :)

Ma aflu in urmatoarea situatie: firma la care lucrez a livrat produse unei firme pentru care era inceputa procedura de insolventa, fara ridicarea dreptului de administrare, sub supraveghere.

La un moment dat, beneficiarul nu a mai achitat produsele, rezultind o creanta de citeva mii de lei. Nu ne putem inscrie la masa credala, pentru ca , creanta este realizata dupa terminarea acestei faze. Drept pentru care, la sfatul lichidatorului judiciar am trimis o cerere de plata in acest dosar, anexind documentele justificative.

Pentru urmatorul termen, judecatorul sindic mi-a cerut sa precizez obiectul cererii, temeiul de drept , calitatea procesuala si sa achit taxa de timbru. Creanta este in valoare de 7370.76 lei.

Va rog sa ma ajutati sa formulez acest raspuns.

Mi se pare o situatie ironica: adica intri in insolvenat si apoi faci cite datorii poti, sub supravegherea lichidatorului.....

Va multumesc :)

Presupunand ca este pe legea noua a insolventei (85/2014) si ca debitorul se afla in prezent in faliment, in procedura generala, lichidatorul ar fi trebuit sa va notifice de la data deschiderii procedurii de faliment, in calitate de creditor (creanta dvs este nascuta dupa deschiderea procedurii generale) conform Art 146 alin (1). Alineatul (2) al aceluiasi articol contine si termenele de inscriere a creantei pe care ar fi trebuit sa le cuprinda aceasta notificare. Insa, faptul ca nu v-a notificat nu inseamna ca puteti cere repunerea in termen dupa expirarea datei limita pentru inscrierea creantei (vi se aplica art 114 conform art 146 alin (6)).

Dupa verificarea creantei de catre lichidator, aceasta ar trebui sa fie inscrisa in tabelul suplimentar de creante.

Ce ar trebui sa contina cererea dvs de inscriere regasiti in art 104. Ca si temei puteti invoca art 104, 146 si 102 alin (7). Nu faceti o cerere de plata ci o cerere de inscriere la masa credala a creantei. Nu va obositi sa demonstrati caracterul exigibil al creantei intrucat intrarea in faliment reprezinta de drept decaderea debitorului din beneficiul termenului.

Succes!