Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Refuz asociatie regularizare consum apa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Refuz asociatie regularizare consum apa

Buna ziua

Va rog sa imi spuneti daca este legala instituirea prin hotararea asociatiei de proprietari a imposibilitatii de a realiza regularizarea consumului de apa la momentul aducerii consumului real?

Mi se pare complet abuziv, ilogic. Exista vreun text de lege care sa ma sprijine in acest sens?
Practic asociatia m-a dat in judecata pentru o suma de bani nedatorata, mc de apa nefiind in mod real consumati.
Este posibil ca prin instanta sa solicit obligarea asociatiei la efectuarea regularizarii daca ei au hotarat in unanimitate imposibilitatea de a efectua acest demers?

Multumesc
a89, utilizator
Nu exista dispozitie in vigoare care sa impuna asociatiei de proprietari sa realizeze regularizarea consumurilor necomunicate in termenul stabilit
Concret ce perioada nu ati comunicat indexul consum utilitati?
Dv dupa ce nu ati comunicat indexul consum utilitati, ati refuzat si plata valorilor impuse de asociatie?
Este temeinic si legal,ca in cazul in care locatarul,omite/intarzie o perioada de timp sa comunice indexul de consum,sa i se calculeze consumul in sistem pausal
Atat timp cat ati fost de acord sa instalati apometre individuale,este temeinic sa va asumati responsabilitatea comunicarii in termen a consumului realizat-sub sanctiunea suportarii c/v consumului estimat in sistem pausal
Formulati Intampinare prin care solicitati expertiza de specialitate, in care un expert sa citeasca si sa calculeze adevaratul consum citit la apometre.
incepand cu august 2012 nu am mai dat citirea la apometre si nici nu am mai achitat sumele calculate de asociatia de proprietari.
Adica nu ati dat consumul timp de 3 ani si acum doriti sa se faca regularizare??
Regularizare fata de cand?
Se intelege ca nici cheltuielile din listele de intretinere nu le-ati achitat si atunci este normal ca AP sa va dea in judecata.
Atata timp cat exista o hotararea a AG si un regulament de repartizare a apei in cazul nepredarii indecsilor, instanta nu va admite solicitarea.
Daca din august 2012 nu ati mai comunicat indexul consum individual in termenul stabilit de asociatia de proprietari,nu va suparati cum apreciati ca asociatia de proprietari putea sa va calculeze cotele individuale de intretinere ?
Dv v-ati asumat responsabilitatea sa nu comunicati consumul lunar,asociatia de proprietari-conform dispozitii in vigoare a aplicat sistemul pausal de calcul
asociatia m-a dat in judecata pentru o suma de bani nedatorata, mc de apa nefiind in mod real consumati.

Conform dispozitii in vigoare,locatarii detin drepturi si obligatii fata si in cadrul asociatiei de proprietari-printre care si comunicarea lunara a indexului consum individual
Din 2012 pana in prezent,dv v-ati asumat responsabilitatea sa consumati utilitati pe care insa sa nu le comunicati asociatiei de proprietari
Nu va suparati dar sunt asociatii in care in cazuri asemanatoare celui in care va aflati dv,asociatia de proprietari initial a desfasurat actiuni pentru debransarea locatarului de la sistemul centralizat de alimentare cu utilitati
Referitor la eventuala expertiza tehnica,in astfel de cazuri in care in perioade de ani nu exista inregistrare consum,expertul tehnic ,nu poate preciza cu certitudine consumul real mc apa si prejudiciul -acestea putand fi aproximate in conformitate cu disp Regulamentul aprobat prin H.C.L. si Legea nr. 241/2006 a Serviciului de alimentare cu apă şi canalizare
Dv detineati obligatia sa comunicati lunar asociatiei indexul consum
Asociatia de proprietari fata de necomunicarea indexului periodic -a respectat si a aplicat unitar dispozitiile in vigoare,a permis sa beneficiati de apa si a calculat consumul in sistem pausal
Aspectul ca din 2012 pana in prezent dv nu ati inteles sa comunicati consumul real,nu ati inteles sa achitati cotele individuale de intretinere ,in mod temeinic a determinat asociatia de proprietari in temeiul disp art 50 din L nr 230/2007 sa va actioneze in instanta
Concret,ati intrat intr-un joc de-a soarecele cu pisica...in care dv aveti de pierdut si exista posibilitatea ca prin hotarare judecatoreasca sa fiti obligat la plati suplimentare=cheltuieli de judecata
@cyan a scris
Atata timp cat exista o hotararea a AG si un regulament de repartizare a apei in cazul nepredarii indecsilor, instanta nu va admite solicitarea.

Asociatia de proprietari in mod temeinic ,cu scopul recuperarii sumelor cu titlu de restanta,a actionat locatarul pentru neplata in termen a cotelor de intretinere calculate-aspect recunoscut de catre initiatorul topicului
Care apreciati ca este temeiul pentru care instanta poate sa respinga actiunea asociatiei de proprietari ?
ynocentta, utilizator