Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Refuz asociatie regularizare consum apa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Refuz asociatie regularizare consum apa

Buna ziua

Va rog sa imi spuneti daca este legala instituirea prin hotararea asociatiei de proprietari a imposibilitatii de a realiza regularizarea consumului de apa la momentul aducerii consumului real?

Mi se pare complet abuziv, ilogic. Exista vreun text de lege care sa ma sprijine in acest sens?
Practic asociatia m-a dat in judecata pentru o suma de bani nedatorata, mc de apa nefiind in mod real consumati.
Este posibil ca prin instanta sa solicit obligarea asociatiei la efectuarea regularizarii daca ei au hotarat in unanimitate imposibilitatea de a efectua acest demers?

Multumesc
a89, utilizator
Gasiti un exemplu de regulament de gestionare a apei in partea dreapta a acestei pagini in "Documente utile". Cu mici modificari acesta poate fi adaptat de orice asociatie si adoptat in comitetul executiv, fiind un instrument foarte bun de lucru pentru administrator.