Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... doi asociati
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

doi asociati

revin cu problema mea legata de celalat asociat al meu.partenera mea este asociat in firma avem parti egale 5050 ea are si functia de administrator. Acum vrea sa-i dau o procura pt a putea vinde societatea,eu banuiesc ca are alte intentii.poate vinde firma fara acordul meu?sau isi poate cesiona partile fara acordul meu?firma are datorii
daca ii dati procura sa cesioneze partile sociale ale d-tra o poate face.ia poate sa cesioneze partile sociale ale ei oricand fara acordul celeilat asociat.pentru timpul cat a fost asociat raspunde.
carmenmur a scris:

daca ii dati procura sa cesioneze partile sociale ale d-tra o poate face.ia poate sa cesioneze partile sociale ale ei oricand fara acordul celeilat asociat.pentru timpul cat a fost asociat raspunde.

tocmai a citat doamna avocat art. 202 din Legea 31/1990 prin care ea NU poate sa cesioneze partile ei sociale fara acordul celuilalat asociat.

daca tot faceti efortul de a raspunde la mesaje, cititi si ce s-a raspuns inainte, nu mai faceti afirmatii doar de dragul de a scrie ceva.

multumesc pt.raspunsuri,nu vreau sa ma induceti in eroare. inseamna ca NU poate cesiona partile ei fara acordul me,doar in cazul in care imi falsifica semnatura( O CRED IN STARE),ORICUM RASPUNDE PENTRU TOT.AM DOI COPII SI NU VREAU SA AM NECAZURI DIN PRICINA PERSOANEI RESPECTIVE.
asociata dvs. NU poate cesiona, fara acordul dvs., nici propriile parti sociale, si cu atat mai putin pe ale dvs.

daca spuneti ca este in stare de falsificarea semnaturii, poate va linisteste putin sa consultati periodic site-ul:

[ link extern ] /

sa vedeti daca au fost depuse acte in numele societatii despre care dvs. nu aveti cunostinta.

nu inteleg insa cum puteti functiona ca societate din moment ce nu exista minima incredere intre asociati.

incredere a fost pana la un moment dat,cand eu m-am cam retras pt.ca ea vrea sa faca orice pt. a vinde firma.Asta ce inseamna??? A facut ceva ce eu nu stiu...mai ales ca am intrat in incidenta bancara,eu am dus cecurile la banca ,insa ea nu...oricum nu mai au nici o valabilitate...