Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... promovare
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

promovare

ordonanta de urgenta nr. 57/ 2015 art. 4 alin. 4) În cazul funcționarilor publici nou-încadrați sau promovați, nivelul de salarizare în plată pentru funcțiile similare este cel corespunzător treptei 3 de salarizare utilizate în anul 2010.
Dupa ce a fost completat art. 5 din oug 83/2014 cu legea nr. 71/ 2015 , acum iar apare...pentru anul 2016.
ce parere aveti ?
Prevederile Legii 71/2015 privind echivalarea salariilor functiilor publice la treapta 1 a gradului profesional respectiv nu s-au aplicat niciodata administratiei publice locale; ele sunt destinate doar functionarilor publici salarizati in Parlament, Consiliul Concurentei, Curtea de Conturi sau institutii si autoritati publice salarizate la acelasi nivel. Asa ca... nimic nou!:(
legea nu este lege pentru toata lumea ? Asa e la noi in Romania !
Va mai mira ceva? Luam de la saraci sa dam la bogati. Romania.
Legea respectiva nu este pentru toata lumea...asa cum se poate observa in practica parlamentara, anumite legi au destinatie speciala si nu una generala.
Daca atat legea 284/2010 cat si ordonantele de salarizare de dupa 2011 au mentionat ca se aplica la nou incadrati si la promovati treapta 3 de salarizare, de ce au aparut pe rolul instantelor din tara, dosare de revendicare a reincadrarii pe treapta 1 de salarizare? Unul din motivele invocate in dosarele de revendicare este acela al discriminarii prin aparitia si aplicarea prevederilor din Legea 71/2015 numai anumitor categorii.
Oamenii incadrati in perioada 2011- in prezent solicita acordarea treptei 1 de salarizare la promovarea in grad profesional