Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Schimbare de destinatie
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Schimbare de destinatie

Buna ziua,
Problema mea este urmatoarea: am inchiriat o casa D+P+E+M cu intentia de a deschide un centru de educatie.Am inteles ca inainte de a depune actele pentru a primi avizul de functionare de la Primarie trebuie sa fac schimbare de destinatie, am fost la Primarie si am luat lista cu actele necesare pt schimbarea destinatiei, dar nu mai inteleg, este nevoie intai de un proiectant sa imi modifice planurile casei conform destinatiei "centru de educatie" sau intai depun toate actele necesare(act de proprietare, plan incadrare zona, planuri cadastrale teren si constructie+ planuri releveu, intabulare si autorizatie de constructie) si astept raspuns de la Primarie?

Va multumesc!
O zi buna!
Deci in prima faza trebuie sa obtineti autorizatia pentru schimbarea destinatiei, care se elibereza de primarie in baza unei documentatii efectute de un proiectant, iar apoi veti obtine receptia finala pentru darea in folosinta a destinatiei dorite.
Va multumesc!