Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Termen plangere la CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Termen plangere la CEDO

Buna seara,
In cat timp o hotarare judecatoreasca ramasa definitiva poate fi atacata la CEDO?
Cu multumiri,
Potrivit art. 35 din CEDO introducerea unei plângeri este posibilă doar într-un termen de 6 luni de la data ultimei decizii interne.

Vedeti si aceste discutii
www.avocatnet.ro/content/for...

In termen de 6 luni de la pronuntare sau de la comunicare dupa caz.
Buna dimineata,
Va multumesc mult pentru raspuns. Mai am o intrebare: poate fi atacata la CEDO si o hotararte a unui judecator de camera preliminara?
Cu multumiri,
CEDO nu ataca hotarari judecatoresti, ci judeca incalcari ale drepturilor omului. Deci in masura in care vi s-a incalcat un drept stabilit prin Conventia pentru aparararea drepturilor omului si a libertatilor fundamentale, puteti face apel la CEDO. CEDO nu poate dispune casarea unui verdict romanesc. In general exista o modalitate indirecta ca dupa ce obtineti verdict de la CEDO sa deschideti un nou proces in Romania, dar daca s-a dispus renuntarea la urmarirea penala a cuiva nu vad ce s-ar mai putea drege, pentru ca in acest caz i s-ar incalca drepturile lui.

CEDO poate decide acordarea de despagubiri, dar sa nu va asteptati la sume de milioane de euro, ca nu se practica asa ceva.
Buna ziua, multumesc mult pentru raspuns.
Cu respect,