avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 471 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cat si cum obtine sotia/sotul supravietuitor, pensie ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cat si cum obtine sotia/sotul supravietuitor, pensie de urmas?

1. mama mea este in situatia de a primi acel ajutor social de 400 lei
2. tata este pensionar al ministerului de interne
3. tata are 90 de ani , iar mama 82 de ani
4. in cazul decesului tatalui, ce poate primi mama mea ?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 17:09, 21 Decembrie 2015
nu exista nicio situatie in care sa se primeasca toata pensia celui decedat si sa renunti la pensia ta ?
Nu.
Doar la alegere.
multumesc mult pentru raspunsurile prompte,
eu auzisem ca sotul supravietuitor daca este la randul sau pensionar poate opta pentru pensia celui decedat, daca aceasta este mai mare
Legea 223/2015

Art. 53. -
(1) Pensia de urmas se stabileste, dupa caz, din:
a) pensia de serviciu pentru limita de varsta aflata in plata sau la care ar fi avut dreptul, in conditiile legii, sustinatorul decedat;
b) pensia de invaliditate de gradul I, in cazul in care decesul sustinatorului a survenit inaintea indeplinirii conditiilor pentru obtinerea pensiei de serviciu pentru limita de varsta
(2) Cuantumul pensiei de urmas se stabileste procentual din pensia sustinatorului prevazuta la alin. (1), in functie de numarul urmasilor indreptatiti, astfel:
a) 50% - pentru un singur urmas;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de urmas ma_ria ma_ria Buna ziua, mama poate sa beneficieze de pensie de urmas, tata fiind decedat in 2013? In ce consta si cum se poate proceda? Multumesc. (vezi toată discuția)
Pensie urmas dana12371 dana12371 Buna ziua As dori sa stiu daca mama mea poate beneficia de anumite drepturi in urma decesului tatalui meu(decedat in luna iunie 2012).Mama mea este ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas - sotie supravietuitoare selon87 selon87 Va salut si va multumesc anticipat pentru sprijinul acordat ! Succint, va expun situatia : Casatoria s a infaptuit in Februarie 2001- decesul sotului in ... (vezi toată discuția)