avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 780 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu Postnatal si Indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu Postnatal si Indemnizatie

Buna.
Am intrat in concediu prenatal pe 06/10/2015 si am nascut pe data de 21/11/2015,ramanand astfel un total de 80 zile de concediu postnatal|( 71 zile pt ca pe luna noiembrie fusese deja emis concediul medical pt sarcina). Intrebarea mea este urmatoare : pana cand o sa am concediu postnatal tinand cont ca in lege sunt prevazute minim 42 zile . Si de asemenea incepand cu ce data pot depunde dosarul pentru indemnizatie?
O alta nelamurire este privind concediul pentru crestere a copilului pe 2 ani. Din ce am citit a fost discutata o lege in luna septembrie prin care maximul acordat celor care isi iau doi ani sa treaca de la 1200 la 3400 ron limita maxima acordata. Imi poate spune cineva daca a fost sau nu acceptata ?
Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:15, 15 Februarie 2016
1. Ultima zi de concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) va fi pe 08.02.2016.

2. Incepand cu data de 09.02.2016 puteti intra in concediu crestere copil (CCC).

3. - Pe data de 07.01.2016 se implinesc cele 42 de zile de concediu postnatal obligatorii.
- Incepand cu cata de 08.01.2016 puteti intra in CCC daca renuntati la concediul postnatal incepand cu aceasta data.
- Pentru aceatsa trebuie sa solicitati medicului de familie sa va dea certificatul medical pe luna ianuarie numai pentru perioada 01 - 07.01.2016.

4. Dosarul pentru indemnizatia pentru CCC e poate depune la Primarie in termen de 60 de zile lucratoare de la data cu care ati intrat in CCC.

5. Deocamdata nu s-a facut modificarea aceasta la OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor.
Multumesc pentru raspuns. As mai avea o intrebare. Am dus ultimul medical pt perioada 1- 8 februarie,insa din cauza unei confuzii de la locul de munca nu e gata Cererea de la D.A.C. . Daca merg sa depun dosarul pe 20 februarie (un exemplu),indemnizatia o sa imi fie calculata incepand cu 9 februarie sau cu data depunerii dosarului ?
Multumesc :)
1. Cererea pentru indemnizatia pentru CCC s e poate depune la Primarie in termen de 60 de zile lucratoare de la data cu care ati intrat in CCC.

2. Asadar veti primi indemnizatie pentru CCC incepand cu 9 februarie daca depuneti actele la Primarie in termen de 60 de zile lucratoare de la aceasta data.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediul de maternitate este obligatoriu? Madalina 92 Madalina 92 Este obligatoriu concediu prenatal si postnatal (126 zile impreuna) ca mai apoi sa pot intra in cencediu crestere copil? (vezi toată discuția)
126 de zile concediul de maternitate si indemnizatia pentru ccc trascaelena trascaelena Am intrat in concediul prenatal in data de 15 februarie 2012,am nascut la data de 24 martie 2012,adica am avut doar 38 de zile de concediu inainte de a ... (vezi toată discuția)
Concediul pre si postnatal sircuanda sircuanda Buna seara, am o intrebare , puteti sa imi spuneti daca in concediul prenatal imi iau 30 de zile, restul de 96 le pot lua toate dupa nastere (concediul ... (vezi toată discuția)