Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Auto ROL fiscal in 2 judete
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Auto ROL fiscal in 2 judete

Buna ziua,

Am o situatie pe care o sa o descriu mai jos. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.

Am mostenit o masina de la tatal meu care a avut domiciliul in judetul Alba, iar dupa succesiunea realizata in 13.02.2014 am reinmatriculat masina pe numele meu, eu avand domiciliul in judetul Sibiu. Tot din aceasta data masina a fost luata pe ROL fiscal la Sibiu pe numele meu.
Avand si o casa in judetul Alba, cand sa platesc impozitul mi s-a atras atentia sa platesc impozitul si pe masina.
Concluzia este ca masina apare si la Sibiu (cu impozit la zi) si in Alba. (cu restante)
Care este procedura legala prin care se poate scoate masina de pe ROL fiscal Alba?

Multumesc anticipat.
Trebuie să vă duceți la primăria din Alba la direcția de impozite și taxe - contribuabili persoane fizice- și să depuneți :
-o declarație de scoatere din evidențele fiscale a mijlocului auto formular tip Model 2009 ITL 027(2 exemplare) :
[ link extern ]

-cartea de identitate a mijlocului de transport eliberată de R.A.R.
- actul dvs de identitate din care să reiasă domiciliul
- fișa de înmatriculare
- certificatul de moștenitor
-certificat fiscal de la Sibiu din care să rezulte că ați achitat impozitul pe mijlocul de transport la zi
Dacă nu ați depus certificatul de moștenitor la ei, probabil cei din Alba vor solicita achitarea unei amenzi pentru nedeclarare in termenul de 30 de zile. Dacă l-ați depus ei erau obligați ca în termen de 15 zile să comunice la Sibiu preluarea mijlocului auto pe care l-ați moștenit.
Multumesc de raspuns.
Actul de mostenire a fost depus de catre notar la Alba. In luna noiembrie 2014 cand am platit impozitul pe casa nu mi s-a zis nimic de masina. A aparut subit anul acesta.
Una dintre primarii a gresit undeva in mod sigur, probabil cei din Alba. Cand am trecut masina pe ROL la Sibiu am intrebat expres daca mai trebuie sa duc vreun act la Alba si mi s-a zis ca nu.
ATATA TIMP CAT EU NU AM DOMICILIUL IN ALBA NU INTELEG DE CE A FOST LUATA ACOLO IN EVIDENTA.
Mihaltan Andrei, utilizator
Da, au greșit cei din Alba. Potrivit normelor metodologice de aplicare ale art 264 din codul fiscal în vigoare, pct 125, 126 din norme, autoritatea publică locală din județul Alba avea obligația ca în termen de 15 zile de la depunerea documentelor să comunice autorității publice locale din Sibiu preluarea în evidențele fiscale a mijlocului auto pe rolul dvs și să transfere dosarul auto.
[ link extern ]
carmen01011958, moderator
Problema nefiind generata de catre mine trebuie sa-i las pe cei de la Primaia Alba sa-si rezolve greseala.
Multumesc mult de raspuns.