Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Buna ziua

Bunica mea este vaduva si a facut un act cu tatal meu, lasandu-i drept mostenire lui o casa si un teren, cu specificatia sa-i ramana dupa moartea ei. Acum, tatal meu este grav bolnav si o sa moara inaintea bunicii. Cine va intra in posesia bunurilor dupa moartea tatalui, avand in vedere ca eu mai am un frate si tatal meu mai are un frate ? multumesc
Ce act exact ? Un testament ? Trebuie sa stiti exact.
Cine e proprietar acum in acte ?
Daca e bunica, la decesul ei, mosteniti dvs si fratele jumatate si unchiul jumatate, daca e tatal proprietar, mosteniti dvs si fratele in cote egale ( daca tatal nu e casatorit).

gi-jane2, moderator
Multumesc. O sa ne uitam cu atentie pe acte. As mai avea o nelamurire. Tatal meu are bani depusi la CEC, el fiind singurul titular, fara nici un imputernicit. El nu se poate deplasa acum. As putea aduce acasa un notar pentru a face un act sau ce este nevoie sa pot ridica eu banii ?
Dacă are discernamant, da, puteți chema acasă un notar pt a autentifica o împuternicire.
Multumesc frumos pt raspunsuri!