Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Lamurire incheieri de sedinta
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Lamurire incheieri de sedinta

Trimitere spre rejudecare
Admite contestaţia formulată de inculpatul X împotriva încheierii de şedinţă din 2.12.2015, pronunţată de Judecătoria Sectorului 4 Bucureşti în dosarul penal nr. ……, pe care o desfiinţează în totalitate. Trimite cauza spre rejudecare la Judecătoria Sectorului 4 Bucureşti pentru soluţionarea cererii de înlocuire a măsurii arestării preventive cu măsura controlului judiciar pe cauţiune în condiţii de contradictorialitate, cu respectarea disp. art. 242 alin. 7 şi urm. C.pr.pen. Cheltuielile judiciare avansate de stat rămân în sarcina acestuia. Definitivă. Pronunţată în camera de consiliu astăzi, 10.12.2015.

În baza art.204 C.p.p. respinge ca nefondate contestaţiile formulate de contestatorii inculpaţi X şi Y împotriva încheierii pronunţate în data de 08.12.2015 de judecătorul de drepturi şi libertăţi din cadrul Judecătoriei Sectorului 4 Bucureşti în dosarul nr….. În baza art.275 al.2, 4 C.p.p. obligă pe fiecare contestator inculpat la plata sumei de 100 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat. Definitivă. Pronunţată în camera de consiliu, azi, 15.12.2015.

va multumesc anticipat!
S-a trimis spre rejudecare.
Adica va avea loc o noua judecata.
Prima contestatie este impotriva incheierii din 2.12.2015 si s-a admis, s-a desfiintat hotararea şi s-a dispus rejudecarea cauzei de către judecătorul sau completul care a pronunţat-o, banuiesc ca s-a constatat că nu au fost respectate dispoziţiile privind citarea.
Din cate inteleg este vorba de o cerere de înlocuire a măsurii arestării preventive cu măsura controlului judiciar pe cauţiune.
A doua contestatie este impotriva incheierii din 8.12.2015, care s-a respins, banuiesc ca era vorba de prelungirea masurii arestarii preventive.

Cei de la tribunalul Bucuresti au acceptat in prima faza soluţionarea cererii de înlocuire a măsurii arestării preventive cu măsura controlului judiciar pe cauţiune în condiţii de contradictorialitate( pe care cei de la judecatoria sec4 au respins-o), tot dansii au aprobat rejudecarea. Rejudecarea a avut loc dupa 5zile tot la tribunal si de data aceasta i-au respis cererea! Uimirea mea..ca muritor de rand...iti da o speranta...treci de la agonie la extaz, apoi iti spulbera toata speranta! Nimeni nu este mai presus de lege, ok, dar imi permit sa intreb: e corect asa?Toata stima pentru tot ceea ce facti profesioanal si pentru ajutorul virtual pe
care-l oferiti benevol oamenilor de rand . Va multumesc!
Ati inteles gresit. Tribunalul a analizat mai intai daca a fost respectata procedura, nu a analizat cererea in sine. Prin urmare, daca tribunalul a constatat ca nu s-a respectat procedura, a trimis spre rejudecare si a lasat practic nejudecata cererea de inlocuire.